Gorące tematy:

Dziennikarz Zhanbolat Mamay został pobity w kazachstańskim areszcie

Zhanbolat Mamay odmówił złożenia „zeznań obciążających jego samego” w sprawie Banku BTA. Po tym zdarzeniu został pobity w areszcie i grożono mu odwetem. Zhanbolat Mamay stał się kolejną ofiarą sprawy karnej przeciwko opozycyjnemu politykowi Mukhtarowi Ablyazovowi.

W dniu 21 lutego 2017 r. aresztowany dziennikarz Zhanbolat Mamay przekazał swojemu prawnikowi oświadczenie i notatkę. „Zostałem pobity w celi więziennej. Obawiam się o swoje życie. Powiedziano mi konkretnie, że dopadną (mnie – przyp. red.) w każdej celi w więzieniu. Nie mam zamiaru popełnić samobójstwa. Wszystko, cokolwiek się ze mną stanie, będzie zabójstwem”- poinformował Zhanbolat Mamay. Poprosił o pilne przeniesienie do bezpiecznego miejsca, na przykład, do oddzielnej celi.

Redaktor naczelny gazety opozycyjnej „Tribuna”, Zhanbolat Mamay, został oskarżony w związku z postępowaniem karnym przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi w sprawie Banku BTA. W dniu 11 lutego 2017 r. Mamay został aresztowany. Jest przetrzymywany w Areszcie Śledczym nr 18 w Almaty. Zarzuty wobec Mamaya opierają się na zeznaniach uchodźcy Zhaksylyka Zharimbetova, porwanego z Turcji miesiąc temu przez kazachstańskich oficerów wywiadu. Po przetrzymywaniu w areszcie tymczasowym przez 10 dni, Zharimbetov zaczął zeznawać przeciwko Ablyazovowi. W grudniu 2016 r. Francja uznała sprawę Mukhtara Ablyazova za umotywowaną politycznie.

W ciągu ostatnich kilku dni Amnesty InternationalReporterzy Bez GranicKomitet Ochrony DziennikarzyFreedom House oraz kilkoro członków Parlamentu Europejskiego apelowali w obronie Zhanbolata Mamaya.

Niniejszym wzywamy społeczność międzynarodową do niezwłocznego zareagowania na ten incydent i uratowania dziennikarza, któremu grozi zabójstwo w kazachstańskim areszcie. Państwa UE i USA powinny ostrzec władze Kazachstanu przed stosowaniem środków ucisku w celu uzyskania „potrzebnych” zeznań w sprawie Banku BTA. Dziennikarz Zhanbolat Mamay powinien zostać natychmiast zwolniony z aresztu.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, prosimy o kontakt: Katerina Savchenko – [email protected] 
Lyudmyla Kozlovska – [email protected]