Fundacja Otwarty Dialog wyraża zaniepokojenie rozpoczęciem działalności w Ukrainie misji organizacji CIS-EMO i wzywa członków misji międzynarodowych ds. obserwacji procesu wyborczego, aby byli gotowi na prowokacje i fałszowanie danych w trakcie wyborów parlamentarnych w Ukrainie.
W środę, 19 września, o godz. 12.00 w centrum prasowym agencji informacyjnej “Interfaks-Ukraina” odbyła się konferencja prasowa dyrektora CIS-EMO Alekseya Kochetkova na temat: “CIS-EMO rozpoczyna pracę podczas wyborów w Ukrainie”. W swoim wystąpieniu Aleksey Kochetkov nakreślił plan działań, między innymi: monitoring wyborów parlamentarnych w Ukrainie, nadzór nad działalnością podmiotów procesu wyborczego, inicjatyw obywatelskich i innych misji obserwacyjnych.
Biorąc pod uwagę:
I. Zbliżenie kierownictwa CIS-EMO do struktur państwowych Federacji Rosyjskiej;
II. Wcześniejsze oświadczenia CIS-EMO dotyczące wyborów w Ukrainie, Kirgizji itd., które przeczyły oświadczeniom misji ОBWE i innych misji krajów demokratycznych;
Fundacja “Otwarty Dialog” wyraża swoje zaniepokojenie działalnością w Ukrainie misji organizacji CIS-EMO i wzywa członków międzynarodowych misji obserwacyjnych, aby byli gotowi na prowokacje i falsyfikacje danych w trakcie wyborów parlamentarnych w Ukrainie.
W ocenie ekspertów Fundacji Otwarty Dialog, celem działalności organizacji CIS-EMO jest zakłócenie obiektywnego monitoringu procesu wyborów w Ukrainie w celu legitymizacji wyników korzystnych dla rządzących kręgów Federacji Rosyjskiej. Stawia to pod znakiem zapytania jej statut organizacji pozarządowej.
Podstawowe informacje:
Międzynarodowa Organizacja ds. Obserwacji Wyborów CIS-EMO została utworzona i zarejestrowana w Rosji we wrześniu 2003 r. jako międzynarodowa organizacja pozarządowa. Założycielami fundacji są trzy struktury rządowe: CKW Rosji, Instytut Badań Społeczno-Politycznych Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Moskiewska Państwowa Akademia Prawa im. Kutafina.
Po drugiej turze wyborów prezydenckich w Ukrainie (w 2004 r.), przewodniczący CIS-EMO Aleksey Kochetkov uznał za zgodny z prawem wybór kandydata z ramienia władzy V. Yanukovicha, nie zwracając uwagi na naruszenia prawa, jakie zostały zgłoszone w raporcie OBWE. Przypomnijmy, że później wyniki zostały anulowane przez CKW Ukrainy i została przeprowadzona nowa tura głosowania, w wyniku którego wygrał kandydat z ramienia opozycji Viktor Yushchenko.
Dyrektor CIS-EMO Aleksey Kochetkov w 2008 r. w trakcie konfliktu zbrojnego w Gruzji był organizatorem centrum prasowego “Tskhinval-2008”, przekazanego później Ministerstwu Informacji i Komunikacji Masowej Republiki Południowa Osetia, której niepodległość została uznana tylko przez Rosję, Nikaraguę, Nauru, Wenezuelę i Tuvalu.