Gorące tematy:

Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 15.06.2018 r. w sprawie oczerniającej kampanii skierowanej przeciwko Fundacji

Pragniemy poinformować, że jakiekolwiek nagrania video pojawiające się ostatnio w internecie z rzekomym udziałem Lyudmyly Kozlovskiej, łączące ją z osobami Billa Browdera (inicjatora kampanii Global Magnitsky Law) i Mukhtara Ablyazova (lidera opozycyjnego ruchu “Demokratyczny Wybór Kazachstanu) są nieprawdziwe. Postrzegamy je jako kolejne w długim szeregu działań prowadzonych przeciwko nam z inspiracji władz/służb specjalnych Kazachstanu i/lub Rosji. Spodziewamy się kolejnych ataków w związku z intensyfikacją naszych działań na rzecz obrony więźniów politycznych w Kazachstanie, przyjęcia tzw. Ustawy Magnitskiego w kolejnych państwach i stosowania w oparciu o nią sankcji przeciwko osobom odpowiedzialnym za łamanie praw człowieka w krajach postsowieckich.

W piątek 15.06.2018 w Brukseli policja zatrzymała dwoje obywateli Ukrainy, którzy podawali się ze dziennikarzy ukraińskiego programu “Stop Korupcji”. Nastąpiło to w związku ze śledzeniem Lyudmyly Kozlovskiej i Boty Jardemalie. Bota Jardemalie jest prawniczką Mukhtara Ablyazova i siostrą kazachskiego więźnia politycznego Iskandera Yerimbetova, w którego obronie występuje Fundacja. Bota Jardemalie otrzymała w Belgii azyl polityczny w 2014 r. W związku z aktywnością kazachstańskich służb wymierzoną w Botę Jardemalie, m. in. próbą jej uprowadzenia, otrzymała ona także ochronę policyjną.

W związku z zaistniałą sytuacją podejmujemy kroki prawne w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony dóbr osobistych, identyfikacji źródeł/twórców powyższych materiałów oraz pociągnięcia ich do stosownej odpowiedzialności.