Gorące tematy:

Dzień solidarności polsko-ukraińskiej w Warszawie

W niedzielę 20 maja 2018 r. w Warszawie odbył się dzień solidarności polsko-ukraińskiej zorganizowany przez grupę aktywistów obywatelskich, protestujących na co dzień w obronie konstytucji i rządów prawa w Polsce. Wydarzenie odbyło się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego. 

Jego uczestnicy oddali hołd generałowi Marko Bezruczce i jego żołnierzom spoczywającym na Cmentarzu Prawosławnym na Woli. Ogłosili także reaktywację inicjatywy ustanowienia w Warszawie ulicy Bohaterów Majdanu (rozpoczynając ponowną zbiórkę podpisów pod petycją do władz miasta; ulica ta pojawić ma się w sąsiedztwie skweru Tarasa Szewczenki i rosyjskiej ambasady). 

Wydarzenie uzupełniał występ ukraińskiego barda Viktora Reki – ciężko rannego uczestnika Majdanu, który został objęty programem pomocy rannym i hospitalizowany w Polsce, do której sprowadził następnie swoją rodzinę. Z okazji niedawnego Dnia Wyszywanki, prezentowano także ukraińskie stroje ludowe, w których pojawiły się dzieci – członkowie chóru szkolnego ukraińskiej szkoły “Materynka” w Warszawie, których pieśni wzruszyły uczestników wiecu. 

Organizatorzy wspomnieli 74. rocznicę stalinowskich deportacji Tatarów Krymskich z Krymu do Azji Centralnej, pomarańczowy i europejski majdan, rosyjską agresję i okupację, akcje pomocowe organizowane z Polski na rzecz Ukrainy. 

Wiec zgromadził ok. 200 osób – przyjaciół Ukrainy i Ukraińców zamieszkałych w Warszawie. W jego trakcie wystąpili m. in. Jerzy Rejt – pierwszy prezes Związku Ukraińców w Polsce, posłowie na Sejm RP, którzy jako pierwsi polscy politycy pojawili się na kijowskim Majdanie Niepodległości w listopadzie 2013 r. – Marcin Święcicki i Michał Szczerba, Bartosz Kramek i Joanna Cuper z Fundacji Otwarty Dialog, Kajetan Wróblewski z Obywateli Solidarnych w Akcji oraz przedstawicielka ambasadora Ukrainy w Polsce Julia Borodij.

Autorki zdjęć: Renata Zawadzka-Ben Dor, Spacerowiczka

Zobacz całą galerię