Gorące tematy:

Wieczna przyjaźń – вічна дружба. Zapraszamy na Dzień Solidarności Polsko-Ukraińskiej

20 maja br. o godz. 16:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się Dzień Solidarności Polsko-Ukraińskiej. Inicjatorami wydarzenia są warszawscy działacze społeczni, w tym Bartosz Kramek i Joanna Cuper z Fundacji Otwarty Dialog.

Warszawa, dn. 30 kwietnia 2018 r.

Wieczna przyjaźń – вічна дружба.
Dzień solidarności polsko-ukraińskiej
  • Uczcijmy pamięć ukraińskich obrońców Rzeczpospolitej w wojnie 1920 roku
  • Uhonorujmy ulicą bohaterów Majdanu, w tym licznie i ofiarnie wspierającym ukraińską rewolucję godności mieszkańców Warszawy w latach 2013/2014

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ostatecznie utwierdzonej zwycięstwem nad bolszewikami w 1920 roku. Śmiało można stwierdzić, że nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie bohaterska postawa żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL), którzy ramię w ramię z Polakami obronili w sierpniu 1920 r. Lwów i Zamość przed armią konną Budionnego, dając tym samym Piłsudskiemu czas na dokonanie słynnego „cudu nad Wisłą”, który uratował przed komunistycznym najazdem Warszawę, Polskę i resztę Europy.

Kilka miesięcy wcześniej, 21 kwietnia 1920 roku Józef Piłsudski jako pierwszy marszałek wolnej Rzeczpospolitej podpisał z przywódcą URL atamanem Symonem Petlurą sojusz wojskowy i polityczny, sprawdzony potem w boju ze wspólnym wrogiem, który chciał odebrać wolność obu naszym narodom. W jej rezultacie wojska polskie i ukraińskie zajęły następnie Kijów w maju 1920.

Z kolei 10 lutego obchodziliśmy rocznicę śmierci bohaterskiego dowódcy obrony Zamościa, ukraińskiego generała Marko Bezruczki, który 10 lutego 1944 roku spoczął na prawosławnym cmentarzu na Woli w Warszawie – mieście, do którego ocalenia wydatnie się przyczynił.

98 lat później jesteśmy w Polsce świadkami rosnącej liczby nacjonalistycznych i antyukraińskich incydentów wymierzonych w przedstawicieli ukraińskiej społeczności coraz liczniej obecnej w naszym kraju, z czego cieszyć mogą się tylko ci, którzy źle życzą i Polsce, i Ukrainie.

Pojednaniu i współpracy polsko-ukraińskiej nie służy dziś eskalacja sporów o trudną historię, w której eksponowane są wyłącznie jej ciemne karty, a wiele incydentów związanych z niszczeniem miejsc pamięci w obydwu krajach każe upatrywać w nich zewnętrznej inspiracji. Putinowska Rosja prowadzi dziś wojnę hybrydową przeciwko całemu Zachodowi, ale to krew ukraińskich żołnierzy i ogromny wysiłek wspierających ich wolontariuszy stanową bezpośrednio o naszym bezpieczeństwie. Polska nie jest dziś państwem frontowym tylko dlatego, że ciężar ten przejęła z naszych barków Ukraina. Ukraińcy – w coraz bardziej zapomnianej przez świat wojnie – giną dziś nie tylko za europejskie wartości, ale w dosłownym sensie za i zamiast nas. Wsparcie moralne jest absolutnym minimum tego, co jesteśmy im winni.

Również ostatnie lata w relacjach polsko-ukraińskich ilustrują znaczenie wyjątkowych więzi pomiędzy naszymi narodami: Polacy, w tym mieszkańcy Warszawy, odegrali istotną rolę we wsparciu zarówno pomarańczowej rewolucji 2004/2005, jak i Euromajdanu 2013/2015 – wydarzeń, które należą do najdonośniejszych momentów w najnowszej historii Ukrainy. Uważamy, że te wyjątkowe chwile polsko-ukraińskiej solidarności należy upamiętnić i uhonorować w naszym mieście. Zamierzamy w ten sposób odpowiedzieć także na gesty szacunku ze strony ukraińskich władz samorządowych: w marcu br. we Lwowie ustanowiono plac im. Jacka Kuronia, a w Kijowie m. in. ulice Janusza Korczaka i Jana Pawła II (w latach 2015-2016).

Dlatego w tym szczególnym okresie chcemy przypomnieć naszym społeczeństwom, że polsko-ukraińska historia to nie tylko zbrodnie dokonywane na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich, prześladowania ukraińskiej mniejszości w latach międzywojennych i powojenna akcja „Wisła”, ale też wspólna walka z komunistycznym totalitaryzmem.

Dlatego 20 maja br. o godz. 16:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie chcemy:

  • oddać hołd generałowi Bezruczce i jego żołnierzom spoczywającym na Cmentarzu Prawosławnym na Woli;
  • zamanifestować naszą pamięć i wdzięczność wobec ukraińskich sióstr i braci, przekazując list z wyrazami szacunku i solidarności na ręce ambasadora Ukrainy w RP;
  • ogłosić reaktywację inicjatywy ustanowienia w Warszawie ulicy Bohaterów Majdanu (rozpoczynając ponowną zbiórkę podpisów pod petycją do władz miasta).

Wydarzeniu będą towarzyszyły koncerty polsko-ukraińskich zespołów muzycznych, i prezentacje tradycyjnych ukraińskich strojów ludowych – wyszywanek (z okazji przypadającego 17 maja Dnia Wyszywanki). O wszystkich szczegółach, w których trakcie ustalania jesteśmy, będziemy informować Was na bieżąco. 

Agnieszka Czerederecka
Marta Bogdanowicz
Anna Kulesza
Kajetan Wróblewski
Joanna Cuper
Maciej Bajkowski
Bartosz Kramek
Piotr Wieczorek
Piotr Wiszniewski

Informacje na temat wydarzenia na Facebooku