W trwającym od sierpnia 2017 r. sporze z MSZ po raz kolejny obroniliśmy swoje stanowisko – Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy postanowił oddalić skargę szefa MSZ na poprzednie postanowienie sądu z dn. 7.12.2017 r. dotyczące odmowy ustanowienia zarządu komisarycznego w naszej organizacji.
Pobierz postanowienie sąduNie powiodły się tym samym próby ministra Witolda Waszczykowskiego, a następnie jego następcy Jacka Czaputowicza o dokonanie – swego rodzaju – jej wrogiego przejęcia. Sędzia Ewa Maciejewska w obszernym uzasadnieniu niemal całkowicie podzieliła stanowisko Fundacji, formułowane przez nas wielokrotnie wcześniej:
- Sporna notatka na Facebooku z lipca 2017 r. (Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!) była prywatnym tekstem Bartosza Kramka, a nie oficjalnym oświadczeniem Fundacji – została opublikowana na jego prywatnym profilu; nasze oświadczenie z tego samego dnia było odrębnym tekstem;
- Bartosz Kramek nie jest i nigdy nie był członkiem Zarządu ODF (a w myśl ustawy o fundacjach, w oparciu o którą działał MSZ, to działanie Zarządu Fundacji musiałoby naruszać w sposób istotny przepisy prawa); nie ma przy tym żadnego znaczenia fakt sprawowania przez niego funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji i jej prokurenta;
- MSZ ani nam, ani naszym adwokatom nie potrafił wskazać dokładnie, jakie normy prawne zostały – ich zdaniem – naruszone (co zostało podkreślone w uzasadnieniu sądu kilkakrotnie wcześniej);
- Nawet gdyby uznać, że udostępnienie spornej publikacji na profilu ODF jest równoznaczne z działaniem (oświadczeniem) Zarządu Fundacji, to nie można by go uznać za istotne naruszenie prawa, bo nie jest złamaniem prawa “prowadzenie rozważań dotyczących pomysłów i form protestów społecznych” przeciwko polityce rządu i politykom partii rządzącej, a poza tym…
- Konstytucja gwarantuje wolność słowa, w tym prawo do manifestowania swoich poglądów, jak również prawo do zgromadzeń i zrzeszania się (czyli m. in. swobodę działalności organizacji pozarządowych).
Od powyższego orzeczenia szefowi MSZ przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji – w tym wypadku Sądu Okręgowego w Warszawie.
W związku z ubiegłorocznym wystąpieniem Bartosza Kramka i aktywnością Fundacji w obronie rządów prawa w Polsce, prowadzony jest w dalszym ciągu szereg politycznie motywowanych postępowań m. in. kontrola celno-skarbowa (Łódzki Urząd Celno-Skarbowy) i śledztwo z art. 255 § 1 kodeksu karnego – nawoływanie do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego (Prokuratura Okręgowa w Warszawie).
W obronie krytycznych wobec władzy organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich w Polsce występowali dotychczas m. in. delegaci Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy [1], [2] międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych Civic Solidarity Platform.
Nie ustępujemy i działamy dalej.
W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:
Bartosz Kramek – [email protected]
Fundacja Otwarty Dialog
Zobacz oświadczenia Fundacji:
- Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
- Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
- Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
- Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)
- Oświadczenie Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej z dn. 17.08.2017 r.
Czytaj także:
- Spór Fundacji Otwarty Dialog z MSZ nadal trwa. Jest kolejne wezwanie
- Sąd odmówił MSZ zawieszenia zarządu Fundacji Otwarty Dialog
- MSZ wyznaczy Fundacji zarządcę przymusowego? Bartosz Kramek: „Będziemy się bronić”
- Wirtualna Polska: Fundacja Otwarty Dialog może dostać zarządcę przymusowego
- „Wezwanie MSZ odbieramy jako cenzurę” – Bartosz Kramek komentuje pismo od resortu
- Onet: Rząd nie chce Otwartego Dialogu
- Siedmiu kontrolerów Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Fundacji Otwarty Dialog
- Onet o kontroli celno-skarbowej w Fundacji Otwarty Dialog
- Wirtualna Polska o medialnej i rządowej nagonce na ODF. Kramek: „To motywowany politycznie początek represji”
- “Nie wzywaliśmy do nielegalnych działań” – Bartosz Kramek odpowiada na pismo MSZ