Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog wśród sygnatariuszy listu otwartego do Żydów

Fundacja Otwraty Dialog podpisała się pod apelem adresowanym do międzynarodowej opinii publicznej z inicjatywy polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego. List jest wyrazem sprzeciwu wobec antysemityzmu i pokazem solidarności z ofiarami oraz ich potomkami.

Apel, opublikowany 7 marca na stronie #solidarityintruth, pojawił się w obliczu potężnego kryzysu na linii Polska-Izrael wywołanego nową ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej. Podpisało się pod nim ponad 100 NGOsów (w tym Fundacja Otwarty Dialog), które “nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich“.

Zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem” – czytamy w liście. Sygnatariusze podkreślają, że przyjęta przez parlament RP ustawa przewidująca karanie pozbawieniem wolności za wypowiedzi, których celem jest wyparcie udziału Polaków w Holocauście, a także nieprzemyślane działania polityków, wzbudzające antysemickie nastroje, nie odbywają się w ich imieniu. Dlatego też postanowili zorganizować w dniu 11 marca akcję na Dworcu Gdańskim w Warszawie – informuje portal naTemat.

Organizatorzy akcji zwrócili uwagę, że antysemicka czystka z marca 1968 roku wydarzyła się niespełna 23 lata po zakończeniu wojny, w której 90% polskich Żydów straciło życie.