Muammar Kaddafi vs. Nursultan Nazarbayev. Jaki majątek pozostawi po sobie prezydent Kazachstanu?
Bruksela – 11 września 2012 r. – KIedy zginął Muammar Kaddafi okazało się, że był najbogatszym człowiekiem na świecie, który zgromadził majątek o wartości ponad 200 mld dolarów. Prawdopodobnie bogatszy od niego jest prezydent Republiki Kazachstanu – Lider Narodu, Nursułtan Nazarbajew. 72-letni Nazarbajew, którego rządy wchodzą w okres schyłkowy, jest ojcem chrzestnym najpotężniejszej rodziny w Kazachstanie, która sprawuje bezwzględną kontrolę nad gospodarką kraju. Klan prezydencki bogaci się podobnie jak Kaddafi – m. in. dzieki rabunkowej eksploatacji bogatych złóż roponośnych nad Morzem Kaspijskim. To w tym regionie znajduję się miasto Zhanaozen, w którym doszło do wielotysięcznych strajków robotniczych w 2011 r. Nie pozostaje to bez znaczenia dla interesów europejskich koncernów paliwowych oraz nowej umowy o partnerstwie i współpracy gospodarczej Unii Europejskiej z Kazachstanem. Jej negocjacje włanie dobiegają końca.
Pracujący w rafineriach naftowych robotnicy żyją w ubóstwie, a pieniądze z ropy są transferowane do futurystycznej, nowej stolicy w Astanie oraz na konta córek i zięciów prezydenta w europejskich bankach. Na Ich urodzinach są organizowane kosztujące wiele milionów dolarów prywatne koncerty największych gwiazdy światowej muzyki pop. Jenym z kluczowych doradców Nazarbayeva jest były premier WIelkiej Brytanii Tony Blair, którego zadaniem jest pomoc prezydentowi w realizacji jego największego marzenia – otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla.
Kazachstan jest rządzony autorytarnie od ponad 20 lat przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Jeszcze przed upadkiem ZSRR był on pierwszym sekretarzem Kazachskiej Partii Komunistycznej. Według oficjalnych wyników wyborów, prezydent i jego partia osiągają regularnie wyniki na poziomie 90-95% głosów. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE regularnie uznaje wybory w Kazachstanie za niespełniające standardów demokratycznych. Nic to jednak nie zmienia. Osoba prezydenta jest otoczona oficjalnym kultem. Od 2011 r. przysługuje mu tytuł Pierwszego Prezydenta i Lidera Narodu, a on i jego rodzina posiadają dożywotni immunitet osobisty i majątkowy.
Konferencja odbędzie się 20 września br. (Czwartek) o godz. 14.00 w siedzibie Press Club Brussels Europe, w Brukseli, przy ul. 95 – Rue Froissart.
W jej trakcie zostaną zaprezentowane nowe instrumenty nacisku, pozostające w dyspozycji społeczności międzynarodowej, za pomocą których może ona skutecznie wpłynąć na sytuację w Kazachstanie.
RSVP: Fundacja Otwarty Dialog,
Lyudmyla Kozlovska, e-mail: [email protected], tel: +48 507 739 025
www.odfoundation.eu