Gorące tematy:

O reformach Interpolu na paryskiej Sorbonie

29 stycznia Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska odbyła w Paryżu szereg spotkań z przedstawicielami francuskiego MSZ, senatorami, posłami oraz wzięła udział w wysluchaniu na Sorbonie. Tematem wydarzeń była potrzeba reform Interpolu, który stał się narzędziem w rękach władz państw niedemokratycznych do prześladowania swoich oponentów.

Lyudmyla Kozlovska spotkała się m.in. z senatorami Charlesem Revetem i Jeanem Yves Lecontem. Z kolei na spotkaniu z Yevgeniyem Zhovtisem, Iriną Pietrushovą, Nicolaiem Kobliakovem oraz Kamillą Mehtiyevą dyskutowano o tym, w jaki sposób Francja może przyczynić się do zaprzestania używania Interpolu w celu prześladowania opozycji przez państwa byłego Związku Radzieckiego. Nicolai Kobliakov opowiadał o swoim doswiadczeniu przesladowania przez Rosję za pośrednictwem Red Notice, w tym o areszcie w Bułgarii, gdzie spędził kilka miesięcy. Adwokat Mikhaila Khodorkovskiego, Kamilla Mehtiyeva, w szerszym kontekście przedstawiła problem przesladowania grupy osób z otoczenia Khodorkovskiego i wskazała konkretne pomysły na zmiany w Interpolu. Zaproponowała m.in., by prześladowani opozycjoniści, posiadający azyl na terenie państw UE, automatycznie byli skreślani z listy osób poszukiwanych listem gończym.

Potrzeby zmian w Interpolu zasygnalizowali także przestawiciele kazachskiej opozycji. Irina Petrushova mówiła o zatrzymaniu Muratbeka Ketebayeva i o sprawie Alexandra Pavlova, Tatiany Paraskevich, którzy są przezsladowani przez władze Kazachstanu. Z kolei Yevgeniy Zhovtis tłumaczył, dlaczego Interpol stał się wygodnym narzędziem dla prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva; o ile nie mógł on dosięgnąć oponentów, którzy po ucieczce do państw UE otrzymali ochronę międzynarodową przed władzami Kazachstanu, postanowił, w celu ich dalszego prześladowania rozpocząć współprace z Rosją i Ukrainą. Dlatego też, zdaniem Zhovtisa, Francja powinna uwzglednić ten kontekst.