Europoseł Marek Migalski wraz z europosłem Piotrem Borysem wystosowali zapytanie do Komisji w związku z zaostrzającą się sytuacją w Kazachstanie i coraz brutalniejszymi represjami wobec liderów opozycji.
4 czerwca 2012 roku zapadły wyroki w sprawie 37 osób aresztowanych po tragedii z 16 grudnia minionego roku, kiedy to w Żanaozen w wyniku agresji policji życie straciło kilkunastu robotników. Paradoksalnie, najgorliwszym obrońcom robotników zostały wymierzone najsurowsze kary. Wśród nich znalazł się Tałgat Saktaganow, wizytator instytucji europejskich i uczestnik konferencji OBWE z 2011 roku.
Co więcej, na przestrzeni ostatniego miesiąca nasiliły się działania władz uderzające w działaczy opozycji. Aresztowani zostali m.in.: Bołat Atabajew, znany reżyser teatralny, laureat Nagrody Goethego, którą miał odebrać w sierpniu 2012 roku w Niemczech i działacz opozycyjnego ruchu „Hałyk Majdany” oraz Żanbołat Mamaj, lider organizacji młodzieżowej „Rukh Pen Til”.
W tym samym czasie nasiliły się strajki robotnicze i można mieć obawy, iż w wyniku braku dialogu między kierownictwem przedsiębiorstw i pracownikami tragiczne wydarzenia z ubiegłego roku mogą się powtórzyć.
W związku z tym posłowie zapytali czy Komisja ma zamiar zareagować na natężające się represje wobec opozycji w Kazachstanie i w jak Komisja zamierza ukierunkować swoje dalsze relacje z Kazachstanem w świetle wyżej opisanych wydarzeń.
Odpowiedzi na zapytanie udzieliła wysoka przedstawiciel i wiceprzewodniczącą Komisji Catherine Ashton w imieniu Komisji. Poniżej prezentujemy jej treść:
Wysoka przedstawiciel/wiceprzewodnicząca jest zaniepokojona niedawnymi wydarzeniami, sytuacją w zakresie praw człowieka oraz rosnącą presją na działaczy opozycji w Kazachstanie. Obawy te są kwestią poruszaną w kontaktach dwustronnych z władzami Kazachstanu, jak również na forum publicznym za pośrednictwem oświadczeń wysokiej przedstawiciel publikowanych w zeszłym roku, w szczególności po wyborach prezydenckich w kwietniu 2011 r., w związku z brutalnymi wydarzeniami w grudniu 2011 r. oraz po wyborach parlamentarnych w styczniu 2012 r. Wysoka przedstawiciel/wiceprzewodnicząca podkreślała również przy wielu okazjach, że zarówno UE, jak i Kazachstan mogliby odnieść znaczące korzyści ze wzmocnionej współpracy i ściślejszych relacji. Powinno to jednak iść w parze z poszanowaniem naszych wspólnych wartości. W związku z tym wysoka przedstawiciel/wiceprzewodnicząca wyraźnie dała do zrozumienia, że wzmocnienie stosunków UE z Kazachstanem nie jest niezależne od postępu w reformach politycznych.
Natomiast władze Kazachstanu odpowiedziały, że biorą pod uwagę obawy UE, zwłaszcza w kontekście nowych negocjacji w sprawie umowy i wzmacniania stosunków dwustronnych. W ostatnich tygodniach Bołat Atabajew oraz Żanbołat Mamaj, dwaj działacze opozycji, którzy byli uprzednio przetrzymywani, zostali uwolnieni.
Źródło: migalski.eu