Gorące tematy:

Gazeta Wyborcza: Sąd odmówił Waszczykowskiemu, który chciał zawieszenia Zarządu ODF

Sąd odrzucił wniosek MSZ o zawieszenie zarządu Fundacji Otwarty Dialog oraz ustanowienie zarządu przymusowego” – podaje Gazeta Wyborcza, powołując się na portal wPolityce.pl. I dodaje: ODF jest na celowniku władzy, od kiedy Przewodniczący Rady wezwał do “wyłączenia” rządu.

7 grudnia Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w uzasadnieniu podając, że wniosek resortu był niekompletny. Oznacza to, że MSZ nie dopełniło całej procedury, tj. wezwania Fundacji do zaprzestania naruszeń we właściwy sposób pod względem formalnym. Ministerstwo zapowiada, że zaskarży decyzję sądu i jednocześnie skieruje kolejne pisma do Fundacji Otwarty Dialog, dochowując tym razem formalności zgodnie z postanowieniem sądu. 

– Podejrzewam, że minister Waszczykowski nie bardzo rozróżnia organy Fundacji, ponieważ ja zasiadam w radzie Fundacji, a ustawa mówi, że sąd może na wniosek resortu odwołać jedynie zarząd, gdyby ten w istotny sposób naruszył prawo. Podejrzewam, że sąd mógł się oprzeć chociażby na tym – komentuje działania MSZ Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek i dodaje: – Oczywiście jest jeszcze cały kontekst polityczny. Mamy autonomię organizacji pozarządowych i wolność słowa. Nawet komentarze do ustawy o fundacjach, które analizowaliśmy, podkreślają, że nie można wykorzystywać przepisów do cenzury wypowiedzi i ograniczania działań przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Źródło:  wyborcza.pl

Czytaj również:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)