Gorące tematy:

Wirtualna Polska: Fundacja Otwarty Dialog może dostać zarządcę przymusowego

Choć ODF nie dostało oficjalną drogą żadnej informacji od MSZ czy sądu o możliwości wyznaczenia Fundacji zarządcy przymusowego szeroko rozpisują się polskie media, jak Newsweek czy Wirtualna Polska. Ta ostatnia, powołując się na PAP, pisze: „W odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest zawiadomienie prokuratury przez ministerstwo, biuro prasowe poinformowało, że “dotychczas MSZ nie kierowało sprawy do prokuratury””.

Trudno mi więc komentować spekulacje medialne, natomiast mogę powiedzieć, że w przypadku jakiegokolwiek wniosku czy kroków prawnych, będziemy się bronić. Nasze stanowisko pozostaje niezmienne – tego rodzaju presję, którą MSZ stara się wywierać, traktujemy jako bezprecedensowy atak na społeczeństwo obywatelskie i atak na wolność słowa – powiedział Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek.

Przypomnijmy, 21 lipca br. Fundacja wydała oświadczenie oraz udostępniła opracowanie Bartosza Kramka pt. „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!”, w którym przedstawiono 16 pomysłów na pokojowy obywatelski protest przeciwko obecnej władzy. Pomimo ciągłego podkreślania, że jest to jedynie zbiór postulatów i inspiracji na działania o pokojowym charakterze, tekst zwrócił uwagę ekipy rządzącej, a sama Fundacja i poszczególni jej członkowie stali się celem ataków ze strony prorządowych środowisk oraz obiektem kłamliwej kampanii informacyjnej. MSZ zarządziło szczegółowe kontrole Fundacji, a 7 sierpnia wezwało do usunięcia „informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań”.

Źródło: Wirtualna Polska

Zobacz także:

Czytaj również:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)