Gorące tematy:

Wystąpienie Krzysztofa Łozińskiego (KOD) na debacie w ramach konferencji OBWE HDIM 2017

Krzysztof Łoziński, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji na panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez Fundację Otwarty Dialog w ramach międzynarodowej konferencji OBWE w Warszawie 13 września br.:

1. Najsilniejsze ataki są kierowane przeciwko organizacjom mniejszym strukturalnie niż KOD. Są one bardziej narażone, ale szalenie ważne.
2. W stosunku do nas stosowane były akty przemocy, m. in. atak kiboli w Gdańsku.
3. Stoi za tym zachęcanie do przemocy i rozgrzeszanie sprawców m.in. przez szefa MSW Mariusza Błaszczaka, rzeczniczkę rządu Beatę Mazurek, a nawet samego Jarosława Kaczyńskiego (“dorodna młodzież patriotyczna”).
4. Wykorzystywane są do tego organizacje faszyzujące, takie jak Młodzież Wszechpolska.
5. Atakom fizycznym towarzyszą paszkwile i szkalowanie poszczególnych działaczy, poszukiwanie haków, ostatnio taki atak przypuszczono na mnie osobiście.
6. Mówi się o nas, że jesteśmy komunistami i złodziejami, chociaż większość naszych działaczy, to członkowie pierwszej Solidarności. To brednie.
7. Protesty mają sens. W szczytowym momencie, wg. moich obliczeń było to 840 tys. ludzi na ulicach w całej Polsce.
8. Trzeba piętnować wszystkie naruszenia, nawet najdrobniejsze. Nasze przyzwolenie i brak reakcji tylko rozzuchwali władze. Wszystko się od czegoś zaczyna.
9. Musimy monitorować i nagłaśniać wszystkie naruszenia praw człowieka, także za granicą.
10. Konieczne jest konsekwentne wytaczanie procesów, nawet wtedy, kiedy się wydaje, że to nie ma sensu. Wszystko zostaje w aktach i to się kiedyś przyda. Będzie odpowiedzialność i konsekwencje. Znamy to z PRL. Zawiadamialiśmy prokuraturę o pobiciach przez milicję.
11. W 1968 spotykaliśmy się u Jacka Kuronia w 20 osób. To była cała opozycja w Polsce. Skończyło się Solidarnością, która miała 10 milionów członków. Walka ma sens!

Panie Krzysztofie, dziękujemy.

 

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  3. Opracowanie: “Informacje na temat bezprecedensowych ataków na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

Czytaj również: