Gorące tematy:

#LetMyPeopleGo nakręcilli film krótkometrażowy z wyrazami wsparcia dla Ruslana Zeytullayeva

28 sierpnia Centrum Swobód Obywatelskich (Center for Civil Liberties) zainicjowało stworzenie filmu krótkometrażowego z wyrazami wsparcia dla jednego z zakładników Kremla – Tatara Krymskiego Ruslana Zeytullayeva, który został przez władze okupanta skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Fundacja Otwarty Dialog aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie, angażując do wystąpienia obrońców praw człowieka i byłych więźniów politycznych z Polski.

Na wideo Euromaidanu SOS słowa wsparcia dla Ruslana Zeytullayeva płyną od obecnych więźniów reżimu putinowskiego oraz polskich i ukraińskich dysydentów, którzy za czasów radzieckich odsiadywali wyroki. A wśród nich znaleźli się:

Bogusław Stanisławski – działacz społeczny, obrońca praw człowieka, założyciel i członek organizacji pozarządowych;
Krzysztof Łoziński – pisarz, działacz opozycji w czasach PRL, od 2017 r. lider Komitetu Obrony Demokracji;
Jacek Szymanderski – polityk, działacz opozycyjny, socjolog, poseł na Sejm RP X kadencji;
Andrzej Wielowieyski – parlamentarzysta, poseł na Sejm I, II i III kadencji, senator I i V kadencji, wicemarszałek Senatu I kadencji, w latach 2008-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zwracam się z najlepszymi życzeniami do Krymskich Tatarów, do ludzi, którzy tam, po drugiej stronie granicy, po drugiej stronie kordonu też marzą i żyją nadzieją odzyskania praw, żyją nadzieją wolności. Przekazujemy im naszą wiarę, że ta nadzieja ma sens, że będziemy was wspierać, że myślimy o was. No a teraz jest przed nami konkretna sprawa – chodzi o zaprzestanie głodówki przez Ruslana Zeytullaeva. Ponieważ, moim zdaniem, jest szansa, jest możliwość, żeby – podobnie, jak to było w innych przypadkach – uzyskać jakieś złagodzenie kary czy uzyskać jego uwolnienie” – wyraził swoje wsparcie dla Ruslana Zeytullayeva i narodu krymskotatarskiego Andrzej Wielowieyski.

Źródło: CCL Ukraine