Ten film został opracowany we współpracy z Destination Justice w celu zwrócenia uwagi na problem częstego niewłaściwego wykorzystywania Interpolu przez reżimy autorytarne. Zaprezentowano go podczas naszego wydarzenia towarzyszącego w ubiegły piątek w ramach Human Dimension Implementation Meeting 2017 zorganizowanego przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) w Warszawie.
Pomimo w dużej mierze zwieńczonych powodzeniem dążeń do zreformowania instytucji i jej procedur w zakresie ochrony uchodźców politycznych i osób z nimi powiązanych, w dalszym ciągu wiele jeszcze pracy pozostaje do wykonania.
Tym razem chcielibyśmy przedstawić Państwu sprawy:
- Yana Andreyeva, byłego burmistrza dystryktu Tutajew w obwodzie jarosławskim,
- Leyli Yunus, azerbejdżańskiej obrończyni praw człowieka,
- Leili Khrapunovej i jej rodziny (w tym Iliyasa Khrapunova), businesswoman z Kazachstanu, powiązanej z Mukhtarem Ablyazovem,
- Anatoliya Pogorelova, kiedyś zajmującego wysokie stanowisko kierownicze BTA Bank w Kazachstanie,
- Akhmeda Zakayeva, czeczeńskiego przywódcy politycznego i wojskowego.
Jak wskazano w rezolucji (Rezolucja 2161 (2017) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: „Zgromadzenie z zadowoleniem przyjmuje te reformy jako krok we właściwym kierunku. Podkreśla znaczenie ich wdrożenia i wzywa Interpol do kontynuacji ulepszania procedury czerwonych not w celu bardziej skutecznego zapobiegania i zadośćuczynienia nadużyciom, w tym poprzez: (…) ustanowienie funduszu odszkodowań dla ofiar nadużywania lub niezasadnego z innych powodów stosowania czerwonych not, finansowanego przez państwa członkowskie proporcjonalnie do liczby nieuzasadnionych czerwonych alertów kierowanych przez ich NCB [krajowe biura centralne].”
Zobacz także:
- „Reforma INTERPOLU: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” – side event podczas OBWE/ODIHR HDIM 2017
- Vocal Europe: “Poniedziałkowa rozmowa z Lyudmylą Kozlovską o nadużywaniu Interpolu przez reżimy autorytarne”