Gorące tematy:

Onet: Rząd nie chce Otwartego Dialogu

Obecnie nie mamy do czynienia z normalnymi czynnościami kontrolnymi, wynikającymi z tego, że system wylosował Otwarty Dialog, ale z tego, że minister Kamiński zadzwonił do ministra Waszczykowskiego i powiedział: “Zrób coś z nimi”” – tak działania rządu wobec Fundacji Otwarty Dialog komentuje Przewodniczący Rady Bartosz Kramek. O tym, w jaki sposób partia rządząca walczy z ODF i innymi organizacjami pozarządowymi, pisze portal Onet.

Dziennikarz Onetu poinformował, że w Fundacji toczy się właśnie pogłębiona kontrola celno-skarbowa, choć w grudniu ubiegłego roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ODF była dokładnie sprawdzana w związku z posiadaną wcześniej koncesją. Nie dopatrzono się wówczas uchybień. Jednak po reakcji Fundacji na protesty przeciw łamaniu polskiej konstytucji, PiS postanowił interweniować. – Przyszło do nas aż siedmiu kontrolerów, zabrali niemal całą dokumentację i ciągle żądają nowych wyjaśnień. Chcą informacji, których nigdy nie musieliśmy ewidencjonować. Nasi księgowi mówią, że czegoś takiego nigdy nie widzieli – opowiada Kramek, a inny współpracownik ODF dodaje: – Z tego, co wiem, to celem urzędu jest wykazanie, że fundacja płaci za małe podatki. Wtedy będzie można iść do TVP i powiedzieć, że fundacja okrada Polaków.

Fundacja Otwarty Dialog nie jest jedyną organizacją, która znalazła się na celowniku rządu ze względu na krytyczną wobec niego postawę. Problemy mają także m.in. organizacje prokobiece, proobywatelskie, LGBT czy antyprzemocowe. Rząd skraca im dofinansowania, kieruje przeciwko nim sprawy do sądów, nasyła prokuratorów. – To jest działanie czysto polityczne, oni tego nawet nie ukrywają. Odbieramy to jako nagonkę – komentuje Kramek.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Czytaj również:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)