Gorące tematy:

Atak na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce – debata w ramach konferencji OBWE HDIM 2017

13.09.2017 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach międzynarodowej konferencji 2017 Human Dimension Implementation Meeting będącej przedsięwzięciem OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) (OBWE) zorganizowaliśmy panelu dyskusyjny o ataku na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Był on związany z ostatnimi protestami w obronie konstytucji i trójpodziału władzy (niezależności sądów i niezawisłości sędziów) oraz bezprecedensową presją ze strony rządzących, której poddawane są organizacje pozarządowe krytyczne wobec obecnej władzy i ich aktywiści.

Wśród gości pojawili się przedstawiciele misji dyplomatycznych, środowisk prawniczych, działacze ruchów społecznych i organizacji pozarządowych, dziennikarze, a także dyrektor Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dyskusję poprowadziła Anna Dryjańska z redakcji naTemat.pl. Problemy z praworządnością w Polsce po podwójnych wyborach w 2015 r. przedstawił zwięźle Stanisław Zakroczymski z UW/ Magazyn Kontakt, a panelistami byli:
Krzysztof Łoziński (Komitet Obrony Demokracji),
Wojciech Kinasiewicz (Obywatele RP),
– Maciej Ślusarek (Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie),
Bartłomiej E. Nowak (Nowoczesna),
Dagmara Chmielewska (Pulse of Europe),
Anna Karaszewska (Stowarzyszenie Kongres Kobiet),
Bartosz Kramek (Fundacja Otwarty Dialog).

Dziękujemy także przedstawicielom Demokracji Obywatelskiej ODnowa, Kampanii Przeciw Homofobii, Fundacji FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Inicjatywy Feministycznej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Feminoteka, Partii Zielonych, Platformy Obywatelskiej, społeczności Wolne sądy, ODIHR (OBWE), a także redakcji Polskiej Agencji Prasowej, Polityki, Gazety Wyborczej i Onetu, agencji East News i innym gościom, na których mogliśmy liczyć. Na wydarzeniu obecnych było ponad 60 osób, a panel należał do najliczniejszych side eventów tegorocznego HDIM.

Pomimo zaproszeń nie pojawili się natomiast reprezentanci struktur rządowych w tym Kancelarii Premiera, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i MSZ. Szansy na otwarty dialog z “drugą stroną” tym razem nie było.

Obok przedstawienia problemów dotykających poszczególne organizacje skupiliśmy się na omówieniu metod radzenia sobie z zaistniałą sytuacją – tak w Polsce, jak i na forum międzynarodowym.

Przygotowania do wydarzenia koordynował nasz kolega Tomasz Szypuła. To jego osobisty sukces.

Za zdjęcia wdzięczni jesteśmy Marcie Bogdanowicz aka Spacerowiczce i Katarzynie Pierzchale.

Zobacz pełną galerię

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  3. Opracowanie: “Informacje na temat bezprecedensowych ataków na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

Czytaj również:

ZOBACZ NAGRANIA POSZCZEGÓLNYCH PANELISTÓW: Krzysztofa Łozińskiego, Bartosza Kramka, Stanisława Zakroczymskiego