Gorące tematy:

Oświadczenie Centrum Wolności Obywatelskich w sprawie presji wywieranej na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

(tłumaczenie z j. angielskiego)

Kijów, 6 sierpnia 2017 r.

Z Fundacją Otwarty Dialog (Polska) współpracujemy od wielu lat. Kiedy rozpoczęły się masowe protesty w Ukrainie, byli jednymi z pierwszych, którzy przyszli z pomocą nowo utworzonej inicjatywie „Euromajdan SOS”. To właśnie z przekazanego przez nich sprzętu korzystali nasi obserwatorzy społeczeństwa obywatelskiego, którzy rejestrowali przebieg sfabrykowanych procesów sądowych przeciwko pokojowym demonstrantom w Kijowie.

Po zajęciu Krymu i rozpoczęciu wojny hybrydowej na Donbasie przez Rosję, Fundacja Otwarty Dialog poparła naszą kampanię „LetMyPeopleGo”, mającą na celu obronę obywateli Ukrainy, więzionych z powodów politycznych w rosyjskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Obecnie Fundacja jest jednym z najbardziej oddanych obrońców „jeńców Kremla” na arenie międzynarodowej i konsekwentnie promuje kwestię rozszerzenia sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej w UE i USA.

Biorąc pod uwagę te fakty, z wielkim zdziwieniem czytamy pojawiające się w poszczególnych rządowych mediach oświadczenia, które w żaden sposób nie są poparte dowodami, o rzekomym związku Fundacji Otwarty Dialog z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wygląda na to, że tego rodzaju publikacje są zemstą za aktywną postawę organizacji i jej udział w masowych protestach społecznych w Polsce. Właśnie w tym celu, naszym zdaniem, została wykorzystana haniebna technika przyklejenia dysydentom etykietki „agentów Kremla”.

Ponadto, na dzień dzisiejszy poszczególni najwyżsi urzędnicy w Polsce wzywają do przeprowadzenia nieuzasadnionych dodatkowych kontroli podatkowych Fundacji Otwarty Dialog, a nawet do pozbawienia jej statusu organizacji non-profit. Podobna presja za udział w masowych protestach społecznych wywierana jest również na szereg innych organizacji pozarządowych w Polsce.

Wszyscy pamiętamy, jakie zmiany społeczne nastąpiły po długotrwałej kampanii dyskredytowania organizacji pozarządowych w samej Federacji Rosyjskiej. Dlatego też uznajemy pojawienie się tego rodzaju publikacji za sygnał alarmowy dla Polski, która już od długiego czasu jest wzorem transformacji demokratycznej kraju w przestrzeni postsowieckiej, szczególnie dla Ukrainy.

Źródło: ccl.org.ua

Pozostałe głosy w obronie Fundacji:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)