Gorące tematy:

Onet analizuje raport Marcina Reya dot. ODF. “Kolejne uderzenie w Fundację i kolejna kompromitacja”

19 lipca w portalu Onet ukazała się szczegółowa analiza raportu Marcina Reya, redaktora “Rosyjskiej V kolumny w Polsce”, dotycząca działalności i źródeł finansowania Fundacji Otwarty Dialog. Autor analizy, dziennikarz Marcin Wyrwał, po skonfrontowaniu treści raportu z dokumentami ODF, napisał, że to “Kolejne uderzenie w Fundację Otwarty Dialog. I kolejna kompromitacja“.

Tropiciel rosyjskich wpływów w Polsce opublikował 150-stronicowy raport na temat Fundacji Otwarty Dialog. Ma obnażyć jej ciemne strony. Zamiast tego gubi się w błędach, przeinaczeniach i insynuacjach – pisze reporter Onetu Marcin Wyrwał” – czytamy we wstępie do analizy. Raport ukazał się wkrótce po tym, jak Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek w momencie, gdy w Polsce trwały protesty przeciwko reformie sądownictwa, opublikował w sieci społecznościowej opracowanie “Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!“. “Prawicowa prasa uznała tekst za przepis na pucz w Polsce, choć sam Kramek uważa go za zbiór instrumentów, które miałyby powstrzymać “zamach PiS na rządy prawa w Polsce”. Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział kontrolę OD. Poseł PiS Stanisław Pięta napisał na Twitterze: “@ODFoundation wynocha z Polski!”. Od tamtej pory prawicowe media nie ustają w atakach na fundację” – pisze Marcin Wyrwał, dodając, że raport Marcina Reya wpisuje się w linię ataków na organizacje pozarządowe, nie wyjaśniając niczego.

Publikacja dziennikarza Onetu, który spotkał się z kierownictwem Fundacji i zapoznał się z dokumentacją w jej siedzibie, przedstawia jedynie niewielką część kwestii, które wymagają w tym raporcie sprostowania. Dlatego Bartosz Kramek zapowiada, że do sprawy będzie wracać. Do analizy dołączono także oświadczenie Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej.

Marcin Rey odmówił Onetowi komentarza.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Czytaj również:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)