Gorące tematy:

Onet o kontroli celno-skarbowej w Fundacji Otwarty Dialog

W siedzibie fundacji “Otwarty Dialog” pojawiło się dzisiaj siedmiu kontrolerów z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Zabezpieczono m.in. księgi podatkowe i dokumentację podatkową za lata 2014 – 2016” – poinformował w poniedziałek, 7 sierpnia portal Onet. Cytuje także Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka, który odebrał kontrolę jako element nagonki na krytyczne wobec obecnej władzy organizacje pozarządowe.

W ramach kontroli, zleconej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zabezpieczono dokumentację dotyczącą m.in. rozliczeń wyniku finansowego dochodu do opodatkowania, dokumentów i umów odnoszących się do zdarzeń gospodarczych w latach 2014-2016 oraz wyciągów bankowych i dokumentów kasowych. Agnieszka Pawlak, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, nie wyjaśnia zbyt wiele: – To jest kontrola, która została zlecona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych organom podatkowym i skarbowym, a my zostaliśmy zobowiązani do jej przeprowadzenia. Wszystkie szczegóły, takie jak zakres, charakter, czas trwania są objęte tajemnicą skarbową.

Bartosz Kramek komentuje sprawę następująco: – Nie mamy nic do ukrycia. Spodziewaliśmy podjęcia działań wobec naszej organizacji, bo zapowiadało to już wcześniej kilku ministrów. Odbieramy to jako element nagonki nie tylko na naszą fundację, ale na wszystkie organizacja pozarządowe, które są krytyczne wobec obecnej władzy. Nie jest to pierwsza kontrola skarbowa przeprowadzona w naszej fundacji. Mamy nadzieję, że urzędnicy podejdą do niej profesjonalnie i nie ulegną naciskom polityków, żeby znaleźć jakieś nieprawidłowości za wszelką cenę.

MSZ zleciło kontrolę ODF po tym, jak Fundacja Otwarty Dialog umieściła na swojej stronie i na portalu społecznościowym Facebook oświadczenie dotyczące sytuacji politycznej w Polsce oraz udostępniła notatkę Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka pt. “Niech państwo stanie: wyłączmy rząd”.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Czytaj również:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)