Gorące tematy:

naTemat obala teorię spiskową o ODF i pomocy Google’a dla polskiej opozycji

Jak podaje portal naTemat, autorem teorii, jakoby Google miało wspierać organizacje pozarządowe, które przeszkadzają PiS, jest doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. „Oskarżył on światowego giganta technologicznego o wspieranie Fundacji Otwarty Dialog, która od jakiegoś czasu jest regularnie grillowana w telewizji publicznej za rzekome finansowanie z podejrzanych źródeł rosyjskich. I domniemane wspieranie “totalnej opozycji” i “spacerowiczów”, których celem jest obalenie legalnie wybranego rządu. Miałoby to odbywać się poprzez serię tajemniczych dofinansowań ze strony Google oraz – co gorsze – przez wykorzystywanie danych osobowych gromadzonych przez firmę do mikrotargetingu i wpływania na społeczne nastroje w Polsce. A wszystko przez rzekomo lewacką orientację amerykańskiej korporacji.” – czytamy w artykule.

Tymczasem, jak dowodzą sami przedstawiciele Google, owo dofinansowanie to w rzeczywistości udostępnianie usług w ramach globalnego programu dla organizacji non-profit, z którego mogą korzystać wszystkie polskie fundacje i stowarzyszenia zarejestrowane w KRS. Jak podaje cytowany przez naTemat przedstawiciel polskiego oddziału Google Paweł Zalewski, robi to ponad 20 tysięcy organizacji z ponad 50 krajów, w tym kilkaset z Polski.

Organizacji pozarządowych z Polski, które korzystają z pomocy jest kilkaset i bez dogłębnej analizy trudno uwierzyć, że są to tylko te związane z polityką z tej “drugiej strony barykady”. Można zacząć od najprostszej wydawałoby się rzeczy jak… kanał na YouTube czy skrzynka kontaktowa na popularnym Gmailu” – pisze autor artykułu i wymienia polskie organizacje patriotyczne, chrześcijańskie czy niezwiązane z polityką, które korzystają ze wsparcia Google.

Przypomnijmy, Fundacja Otwarty Dialog jest przedmiotem ataków ze strony rządowych mediów po tym, jak Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek opublikował w sieci społecznościowej notatkę, w której poparł odbywające się w Polsce od kilku tygodni protesty oraz zastanawiał się, jak można wykorzystać doświadczenia ukraińskiego EuroMajdanu w walce o wolne sądy i obronę Konstytucji. O rządowej i medialnej nagonce na ODF szeroko informowały m.in. TVN24, Gazeta.pl, Wirtualna Polska, Radio Zet czy Krytyka Polityczna.

Źródło: natemat.pl

Czytaj również:

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)