Gorące tematy:

“Nie wzywaliśmy do nielegalnych działań” – Bartosz Kramek odpowiada na pismo MSZ

W dniu 4.08.2017 r. Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek odpowiedział na pismo Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej MSZ Andrzeja Jasionowskiego, w którym m.in. wzywa się Fundację do wyjaśnienia, dlaczego na jej oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Facebook “umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań“.

Działając w trybie nadzoru nad fundacją proszę o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków czy ataki personalne, wymierzone w konkretne osoby” – czytamy w piśmie z MSZ.

W odpowiedzi Przewodniczący Rady Fundacji przede wszystkim podkreślił, że nie jest świadomy, o jakich atakach personalnych była mowa w piśmie z dn. 27 lipca br. i zwrócił się z prośbą o doprecyzowanie tej kwestii. Następnie odniósł się do rzekomego nawoływania do nielegalnych działań, informując – jako autor słynnego już w ostatnich dniach opracowania – że choć zostało ono opublikowane na jego prywatnym profilu i jedynie udostępnione przez Fundację, to należy je rozpatrywać w kontekście oświadczenia samej Fundacji. “Zarząd Fundacji podjął decyzję o wydaniu ww. oświadczenia i udostępnieniu rzeczonego opracowania w obliczu bezprecedensowych okoliczności, które wiązały się, zgodnie z opiniami wielu środowisk prawniczych i opiniotwórczych, jak również naszą własną oceną, z próbą faktycznego zamachu na konstytucyjny trójpodział władzy, a dokładniej – niezależność wymiaru sprawiedliwości i niezawisłość sędziów” – pisze Kramek.

Dementuje on także fałszywe informacje rozpowszechniane w przestrzeni medialnej przez media państwowe i prorządowe, jakoby opracowanie pt. Niech państwo stanie zawierało wezwania do nielegalnych działań. W szczególności zwraca uwagę, że opracowanie nie jest próbą zmiany przemocą konstytucyjnego ustroju RP. Cel jest inny: powstrzymanie łamania konstytucji i zamachu na rządy prawa w Polsce oraz stanowcze wykluczenie jakiejkolwiek przemocy.

Zobacz także:

  1. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 21.07.2017 r. ws. demontażu rządów prawa w Polsce
  2. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 23.07.2017 r.
  3. Oświadczenie ws. decyzji Prezydenta RP z dn. 24 lipca 2017 r. ws. reformy sądownictwa
  4. Oświadczenie Fundacji Otwarty Dialog z dn. 31.07.2017 r. (finansowanie i darczyńcy, czyli o sorosach słów parę)

Oraz: