Gorące tematy:

Lyudmyla Kozlovska dla Gordon UA: Rosja nie ma prawa uważać więzionych Ukraińców za swoich obywateli

Odmowa wydania Ukrainie Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenki przez Rosję jest związana z sytuacją geopolityczną oraz zmęczeniem Ukraińców ciągłą walką o uwolnienie rodaków przetrzymywanych na terenie FR i nielegalnie okupowanym Krymie – uważa Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska, która udzieliła ekskluzywnego wywiadu dla internetowej gazety Gordon UA.

Rosja nie ma najmniejszego prawa uznawać kogokolwiek z uprowadzonych Ukraińców za swoich obywateli. Moim zdaniem ta odmowa wydania Sentsova i Kolchenki w pierwszej kolejności związana jest z ogólną sytuacją geopolityczną na świecie: FR czuje się całkowicie bezkarna i liczy na aprobatę lub neutralność ze strony USA, słabość i zaabsorbowanie problemami wewnętrznymi Unii Europejskiej” – uważa Kozlovska.

Dodatkowo twierdzi, że ważną rolę odgrywa w tej sprawie zmęczenie Ukraińców nieustanną obroną swoich współobywateli – wycieńczenie psychiczne, fizyczne i finansowe. Zdaniem Kozlovskiej, walka o wolność wszystkich zakładników Kremla jednocześnie jest niezwykle problematyczna. I mimowolnie sprawy części osób, takich jak Oleksandr Kostenko, Stanislav Klykh, Mykola Karpyuk i inni, po nowej fali represji na Krymie zeszły na drugi plan. „Nie zważając na wszystkie te trudności, nadal prowadzimy walkę o każdego z tych Ukraińców” – zapewnia Prezes ODF.

Źródło: gordonua.com