Gorące tematy:

ODF o nielegalnej ekstradycji V. Platona-Kobaleva do Mołdawii

24 października na konferencji prasowej w agencji UNIAN w Kijowie Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska występowała ws. nielegalnej ekstradycji z Ukrainy Viacheslava Platona-Kobaleva. Sprawa ta przypomina historię żony Mukhtara Ablyazova, Almy Shalabayevej.

Abstrahując od oceny samej postaci, Kozlovska zwróciła uwagę, że to kolejny z serii przypadków politycznie i korupcyjnie motywowanych ekstradycji, w których ukraińska Prokuratura Generalna współpracuje z państwami autorytarnymi (bądź – jak Mołdawia – dryfującymi w tym kierunku). Proceder opiera się na nadużywaniu mechanizmów Interpolu i ekstradycji do ścigania oponentów politycznych, działaczy społecznych, niezależnych dziennikarzy, kluczowych świadków w aferach korupcyjnych i osób z nimi związanych przez (teoretycznie bardziej wiarygodne) państwa trzecie (przed czym nie chroni status uchodźcy).

Na konferencji Prezes ODF zaprezentowała najnowszy raport poświęcony sprawie Tatiany Paraskevich, nawiązała również do przypadku uchodźcy politycznego z Azerbejdżanu, Alovsata Aliyeva.

Ana Ursachi, Alexey Shevchuk, Lyudmyla Kozlovska. Photo: Ilya Novikov

Platon-Kobalev znajduje się obecnie w mołdawskim areszcie. Jego problemy rozpoczęły kontakty z amerykańskimi służbami śledczymi ws. tzw. afery miliarda w Mołdawii, przed którymi zamierzał złożyć zeznania obciążające najbardziej wpływowego biznesmena, uważanego za nieoficjalnego, lecz faktycznego “właściciela” państwa Vlada Plahotniuca.

Wszystkim zainteresowanym sytuacją w Mołdawii polecamy artykuł Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza “Vladimir Plahotniuc. Ballada o człowieku, który ukradł państwo“.

Czytaj: