Gorące tematy:

Prezentacja raportu końcowego: długotrwałe przetrzymywanie w wyniku naruszenia rozsądnych terminów postępowania karnego

18 sierpnia o godzinie 17:00 odbędzie się finałowa prezentacja wyników badań Fundacji Otwarty Dialog, które przeprowadzono pod patronatem Ukraińskiej Izby Adwokackiej “Lata w więzieniu bez wyroku: długotrwałe przetrzymywanie na Ukrainie w wyniku naruszenia rozsądnych terminów postępowania karnego”.

Spotkanie odbędzie się w Kijowie, w biznes centrum “Senator” w biurze KPMG przy ul. Moskiewskiej, 32/2(17 piętro).

Autorzy przedstawią rozszerzony raport, sporządzony z uwzględnieniem uwag prawników, analityków, organizacji pozarządowych, przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej, którzy wcześniej, 28 lipca, wzięli udział w dyskusji na temat wstępnych wyników badań.

W badaniu rozważono sposoby rozwiązania problemu stronniczości oskarżycielskiej w pracy sędziów, a także problemu nieoficjalnego obowiązku prokuratorów za wszelką cenę wydać wyrok skazujący (nawet w przypadku braku dowodów). Przeanalizowano działania osób biorących udział w postępowaniu i organizacyjne błędy w pracy sądów, które właśnie powodują opóźnienia w procesie.

Raport przedstawia najnowsze dane statystyczne, a także szczegółowo opisuje 18 przypadków osób, które były przetrzymywane przez 4-7 lat, a w niektórych przypadkach 8 i 10 lat. W tych sprawach odnotowano rażące naruszenia w procesie dochodzenia oraz stosowanie tortur w celu uzyskania zeznań.

W świetle opinii wyrażonych na poprzedniej dyskusji, autorzy badania przygotowali konkretne rekomendacje dla władz, aby zapewnić oskarżonym prawo do rozsądnego czasu postępowania karnego. Formułowanie zaleceń pozwoli w przyszłości na ich podstawie opracować ustawę o zmianach i uzupełnieniach w Kodeksie postępowania karnego.

Uczestnicy otrzymają wydrukowaną kopię raportu.

Spikerzy:

  • Yevhen Solodko – prawnik, członek Ukraińskiej Izby Adwokackiej, przewodniczący Komitetu UBA ds. prawa karnego i karno-procesowego;
  • Sergey Kyshenko – prawnik, członek Ukraińskiej Izby Adwokackiej;
  • Yevhen Hrushovets – prawnik, członek Ukraińskiej Izby Adwokackiej;
  • Katerina Savchenko – analityk Fundacji Otwarty Dialog;
  • Christine Brandauer – asystentka projektu, przedstawicielka Fundacji Otwarty Dialog;
  • Aleksander Orlow (Skype) – obywatel Polski, który odbył karę 4,5 roku w więzieniu Odessy. Sprawa, w której odnotowano naruszenia dochodzenia, była znana wśród polskich posłów i dyplomatów, a następnie w maju 2016 roku Orlow został zwolniony za kaucją deputowanych.

Moderator:

  • Sergey Kyshenko – prawnik, członek Ukraińskiej Izby Adwokackiej

Aby wziąć udział, należy zarejestrować się pod następującym adresem:

http://uba.ua/ukr/events/2079/registration/

W razie pytań prosimy o kontakt:
Igor Savchenko – analityk Fundacji Otwarty Dialog – [email protected]
– Victoria Dotsenko – koordynator komisji i fora UBA – [email protected]