Gorące tematy:

Zhanbolat Mamay został zwolniony z aresztu

Sprawiedliwość zwyciężyła – tuż po Bolacie Atabayevie z aresztu wyszedł 24-letni dziennikarz Zhanbolat Mamay. Dzięki aktywności społeczności międzynarodowej i kazachskiej, lista oskarżonych w głośnej sprawie o “podżeganie do nienawiści społecznej” stopniowo skraca się.

Zhanbolat MamayZhanbolat Mamay został zwolniony z aresztu w Aktau późnym wieczorem 12. 07.2012 r. W areszcie przebywał on od 15.06.2012 r. po otrzymaniu zarzutu udziału we wzniecaniu nienawiści  społecznej w Zhanaozenie w 2011 roku.

Następnego dnia po jego uwolnieniu w Narodowym Klubie Prasowym Kazachstanu zorganizowano konferencję prasową z udziałem Zhanbolata Mamaya oraz lidera krajowego komitetu “Arasha” Tolegena Zhukeyeva. Według młodego dziennikarza, został on przeniesiony z kategorii oskarżonych do kategorii świadków na podstawie artykułu 65 ustępu 2 kodeksu karnego. W oświadczeniu, w którym przyznaje się do winy, napisał on, że nie neguje faktu, że pojechał do Zhanaozenu i wygłaszał przemówienia do strajkujących robotników naftowych, oraz że żałuje, że w Zhanaozenie miał miejsce rozlew krwi (podobne sformułowanie zawarte było również w oświadczeniu-przyznaniu Bolata Atabayeva).  Za jedno ze swoich głównych osiągnięć Zhanbolat Mamay uważa fakt, że nie złożył zeznań przeciwko nikomu.

Podobnie jak w przypadku Bolata Atabayeva, pobyt w areszcie Zhanbolata Mamaya wywołał oburzenie wśród społeczności międzynarodowej i kazachskiej. W obronie 24-letniego dziennikarza stanęły m.in. międzynarodowa organizacja “Reporterzy Bez Granic” oraz Włoska Federacja Dziennikarzy (FNSI).  O zwolnienie Zhanbolata Mamaya z aresztu zabiegał działacz społeczny Tolegen Zhukeyev. “Pojechałem do Astany, spotkałem się z dość wpływowymi ludźmi i starałem się ich przekonać, że nie ma istotnych przyczyn, by przetrzymywać w areszcie i sądzić Bolata Atabayeva i Zhanbolata Mamaya” – powiedział na konferencji prasowej Tolegen Zhukeyev.

Tak więc, po zwolnieniu Bolata Atabayeva i Zhanbolata Mamaya, w areszcie nadal  przebywają trzej liderzy opozycji, którzy są oskarżeni w sprawie o wzniecanie nienawiści społecznej i wzywanie do obalenia ustroju konstytucyjnego:

– lider niezarejestrowanej partii “Alga!” Vladimir Kozlov;
– działacz ruchu opozycyjnego “Khalyk Maidany” Serik Sapargali;
– działacz ruchu strajkowego pracowników naftowych Zhanaozenu Akzhanat Aminov.

Wszyscy oni są oskarżeni o popełnienie czynów z trzech artykułów kodeksu karnego – art. 164 (“wzniecanie nienawiści społecznej”),art. 170 (“wzywanie do obalenia ustroju konstytucyjnego”), oraz z art. 235 (“utworzenie i kierowanie zorganizowaną grupą w celu popełnienia jednego lub kilku przestępstw, oraz uczestnictwo w niej”). Zhanbolat Mamay przypuszcza, że proces sądowy opozycjonistów kazachstańskich rozpocznie się w sierpniu 2012 r.