Gorące tematy:

Romanyshyn o możliwościach wejścia ukraińskich pielęgniarek na polski rynek pracy

W Polsce brakuje pielęgniarek. Stąd powracający pomysł, by tę lukę wypełniły emigrujące do Polski pielęgniarki z Ukrainy. Na jego realizację nie pozwalają jednak różnice w edukacji – podaje portal Rynek Zdrowia. Ruslan Romanyshyn, koordynator Programu Medycznego Fundacji Otwarty Dialog opowiada o możliwościach wejścia ukraińskich pielęgniarek na polski rynek pracy.

Autor artykułu przypomina konferencję, którą w lutym br. w Warszawie zorganizowała Fundacja Otwarty Dialog wraz z Centrum Programów Międzynarodowych Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy. Romanyshyn zwrócił wówczas uwagę na to, że ukraińskim pielęgniarkom bardzo zależy na podjęciu legalnej pracy w swoim zawodzie w Polsce.

Obecnie mamy takie możliwości, że ukraińskie pielęgniarki położne przyjeżdżają na 1-2 dni i mogą zwiedzać polskie szpitale. Nie mają jednak dostępu do polskiego pacjenta, bo nie spełniają wymagań UE. Dlatego chcielibyśmy iść dalej, żeby pielęgniarka mogła odbyć dłuższe szkolenia 1-2 tygodniowe, i mogła razem z polskim lekarzem czy pielęgniarką uczestniczyć np. w badaniach pacjentów itp. – powiedział koordynator ODF.

Źródło: rynekzdrowia.pl