Gorące tematy:

Der Spiegel: Czego Nadia Savchenko uczy się od Fundacji Otwarty Dialog?

“W jeden z niedawnych sierpniowych poniedziałków można było znaleźć Nadię Savchenko w biurze przy ulicy prowadzącej do pałacu prezydenckiego. Biuro to należy do Fundacji Otwarty Dialog, polskiej organizacji wspierającej liberalizację w krajach postradzieckich” – czytamy w niemieckim tygodniku Der Spiegel.

Gazeta poświęciła obszerny artykuł jednej ze współczesnych bohaterek Ukrainy, niedawno wypuszczonej z rosyjskiego więzienia, w którym toczyła heroiczną walkę o wolność swoją i godność swojej ojczyzny. Oswobodzona, dziś aktywnie działa na rzecz uwolnienia pozostałych ukraińskich więźniów politycznych. W tym celu zaangażowała się w kampanię „LetMyPeopleGo”, odbywa spotkania z europejskimi politykami, poznaje mechanizmy działań międzynarodowych instytucji, by móc jeszcze skuteczniej walczyć o prawa uwięzionych rodaków. W tych działaniach wspiera ją Fundacja Otwarty Dialog – artykuł opisuje jedną z wizyt Savchenko w biurze ODF.

(…) W to sierpniowe popołudnie, przez kilka godzin była ona skupiona na tym, by jak najwięcej się nauczyć. Na stojącej przed nią tablicy, Polacy przy pomocy rysunków i wykresów tłumaczyli relacje jakie różne kraje europejskie mają z Ukrainą. Savchenko, podziębiona i trochę zmęczona, podparła głowę na dłoniach, co czasami sprawiało wrażenie jakby nawet nie słuchała. Jej regularne uwagi i komentarze jasno dawały jednak znać, że cały czas pozostawała skupiona. (…). „Są kwestie, których nie rozumiem”, przyznała podczas jednej z przerw między sesjami szkoleniowymi. „Wszystko jednak pojmuję intuicyjnie”.

Źródło: spiegel.de