Gorące tematy:

Rola sankcji jako instrumentu wsparcia praw człowieka w Rosji – dyskusja z udziałem N. Savchenko

23 czerwca na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasburgu Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała dyskusję poświęconą roli sankcji jako instrumentu wsparcia praw człowieka w Rosji. Gościem specjalnym wydarzenia była Nadia Savchenko – niedawno uwolniona z rosyjskiego więzienia ukraińska oficer i deputowana Rady Najwyższej Ukrainy. Wydarzenie odbywało się w trakcie jej pierwszego udziału jako delegatki w sesji PACE (20-24.06.2016).

Patronat nad spotkaniem objęli szwedzka parlamentarzystka Kerstin Lundgren i jej holenderski kolega Pieter Omtzigt. Jednym z tematów, które zostały poruszone w czasie dyskusji była sprawa prześladowania Naila Malyutina, rosyjskiego menedżera ściganego przez rosyjskie organy śledcze za ujawnienie gigantycznych malwersacji w państwowej firmie Kompania Finansowo-Leasingowa (FLC). Nail Malytutin przebywa obecnie w austriackim areszcie ekstradycyjnym.

W wydarzeniu wzięły także udział Nataliya Sytnik, żona Naila Malyutina, oraz rosyjska dziennikarka Zoya Svetova. Dyskusję moderowała Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska.