Gorące tematy:

Czuwara: Kazachstanowi nie opłacało się trzymać dłużej Kozlova

Jeden z przywódców kazachskiej opozycji, Vladimir Kozlov, został zwolniony z więzienia. Poinformowała o tym polska Fundacja Otwarty Dialog – czytamy na stronie Polskiego Radia, które powołuje się na rozmowę Informacyjnej Agencji Radiowej z rzecznikiem prasowym ODF Tomaszem Czuwarą.

Zdaniem Czuwary, uwolnienie opozycjonisty wiąże się z rozpoczynającą się w poniedziałek wizytą w Polsce prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva. Według nieoficjalnych informacji, jego poprzednie wizyty były odwoływane, gdyż Polska zajmowała nieustępliwe stanowisko wobec łamania praw człowieka w Kazachstanie. – Prawdopodobnie władze kraju uznały, że nie opłaca się dłużej trzymać Kozłowa w więzieniu i płacić za to pogorszeniem stosunków z Polską – powiedział Tomasz Czuwara, cytowany przez Polskie Radio.

IAR powołuje się także na oficjalny komunikat zamieszczony na stronie ODF, w którym Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska wyraziła nadzieję, że prezydent Andrzej Duda upomni się o  uwolnienie więźniów politycznych podczas spotkania z Nazarbayevem. Przypomniała o prześladowaniach działaczy Maksa Bokayeva, Talgata Ayana, Arona Atabeka, Vadima Kuramshina, Mukhtara Dzakisheva i wielu innych.

Źródło: polskieradio.pl