Gorące tematy:

O propagandzie Kremla w warszawskim biurze Parlamentu Europejskiego

Rosyjska wojna hybrydowa na celu destabilizację i generowanie konfliktów wewnętrznych w Unii – mówili uczestnicy debaty, która odbyła się 11 lipca w warszawskim biurze Parlamentu Europejskiego. Dyskusja poświęcona była m.in. propagandzie Rosji wobec Unii Europejskiej oraz możliwościom jej przeciwdziałania. O wydarzeniu pisały portale Dziennik.pl czy Decydent.pl.

Współzałożycielka Bałtyckiego Centrum Dziennikarstwa Śledczego Re:baltica i współautorka poświęconego propagandzie Kremla w krajach UE filmu “Plan generalny. Niewidzialna wojna Rosji o wpływy w Europie” Inga Springe zwracała uwagę, że prowadzona przez Moskwę ofensywa informacyjna przybrała w ostatnich latach na sile i zwiększyła zakres oddziaływania, obejmując nie tylko byłe republiki ZSRR, ale także np. Niemcy.

Na “wojenny” charakter działań Rosji wskazywała również prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska oraz szefowa nadającej w języku białoruskim telewizji Bielsat Agnieszka Romaszewska. – To świetnie funkcjonująca maszyna – zaznaczyła Romaszewska.

Poniedziałkowa debata zorganizowana została przez polskie biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Fundację Otwarty Dialog. We wtorek przed komisją spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego planowane jest omówienie raportu poświęconego unijnej komunikacji strategicznej i “przeciwdziałaniu wrogiej propagandzie stron trzecich”, którego sprawozdawczynią jest europarlamentarzystka Anna Fotyga.

Źródła: dziennik.pl, decydent.pl