Gorące tematy:

Kristyna Zelienkova próbuje zapobiec ekstradycji Naila Malyutina

Czeska europarlamentarzystka w listach do austriackich władz apeluje o ponowne zbadanie sprawy Naila Malyutina, co może zatrzymać proces ekstradycji prześladowanego biznesmena. Swoimi obawami co do jego losu po ewentualnej wysyłce do Rosji podzieliła się z austriackim ministrem sprawiedliwości Wolfgangiem Brandstetterem, szefową MSW Austrii Johanną Mikl- Leitner, ministrem spraw zagranicznych Sebastianem Kurzem oraz ombudsmanami Gertrude Brinek, Peterem Fichenbauerem i Güntherem Kräuterem.

Jako członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Kristyna Zelienkova zwraca uwagę na pilną sprawę Malyutina, rezydenta Austrii, rosyjskiego biznesmena. W 2008 roku ujawnił on oszustwo na dużą skalę (ok. 250 mln USD), w które zaangażowani byli bliscy współpracownicy Dmitriya Medvedeva. Tak jak wcześniej Magnitski, tak teraz Malytutin stał się ofiarą kampanii prześladowań wszczętej przez rosyjskie służby.

Jak podkreśla Zelienkova, sprawę Malyutina w Rosji prowadzą Nikolay Budilo, śledczy o wątpliwej sławie, i Victor Voronin, wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ekonomicznego FSB. Jak raportuje międzynarodowe społeczeństwo obywatelskie, obaj znajdują się na tzw. „Liście Magnitskiego”, byli także zaangażowani w szereg politycznie motywowanych spraw.

W świetle powyższego i w związku z poważnym zagrożeniem tortur i niewłaściwych warunków zatrzymania oraz niesprawiedliwego procesu, które z pewnością Malyutin doświadczy w Rosji, czeska polityk wzywa do zatrzymania jego ekstradycji. Jej zdaniem austriackie władze wykonawcze i sądownicze powinny ponownie zbadać sprawę i jej szerszy polityczny kontekst.

Zobacz:

  1. List Kristyny Zelienkovej do ministra Wolfganga Brandstettera;
  2. List Kristyny Zelienkovej do minister Johanny Mikl- Leitner;
  3. List Kristyny Zelienkovej do ministra Sebastiana Kurza;
  4. List Kristyny Zelienkovej do austriackich ombudsmanów.

Czytaj także: