Gorące tematy:

Aresztowani aktywiści ruchu „Zostawmy narodowi mieszkania“

W dniu 15 marca ponad 500 aktywistów organizacji społecznych „Ostavim narodu zhylyo”(„Zostawmy narodowi mieszkania”) i „Za dostoynoye zhylyo” („Za godne warunki mieszkaniowe”) z różnych regionów chciało spotkać się w Astanie z kandydatem na prezydenta Nursułtanem Nazarbajewem.

Tak obywatele i wyborcy, aktywiści organizacji społecznych chcieli publicznie przedyskutować przedwyborczy program Nursułtana Nazarbajewa, zadać mu pytania na temat legalności konfiskaty zastawionych mieszkań należących do niewypłacalnych obywateli.

Jednak na drodze do rezydencji prezydenta na aktywistów oczekiwał specjalny oddział policji. W rezultacie około 200 uczestników akcji zostało zatrzymanych przez policję. Część z nich po upływie jakiegoś czasu została zwolniona.

Przywódców organizacji społecznych pociągnięto do odpowiedzialności administracyjnej. Lidera „Ostavim narodu zhylyo” Jesenbeka Ukteszbajewa oskarżono z art. 373 cz.3 (nielegalny miting, pochód) KOAP RK (Kodeks Wykroczeń Republiki Kazachstan) i skazano na 15 dni aresztu administracyjnego. Zaczął on już odbywać karę, pomimo, że miał prawo do wniesienia odwołania od wyroku sądu.

Wcześniej do aktywistów organizacji społecznej „Ostavim narodu zhylyo” dzwonił człowiek o imieniu „Nurłan”, który przedstawił się jako pracownik KNB (Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego) i groził, że jeśli pojadą do Astany, to nie wrócą żywi. Telefonowano z numeru +77777386086.

Według informacji aktywistów, dzwoniący człowiek był bardzo dobrze poinformowanym, ponieważ znał historie każdego: ilu członków liczy rodzina, kto i gdzie pracuje, gdzie się uczy. Groził, że zostaną bez pracy, jeśli ktoś pracuje w służbie państwowej.

Źródło:http://www.respublika-kaz.info/news/politics/13685/
http://www.respublika-kaz.info/news/politics/13708/