W trakcie ostatniego posiedzenia wyjazdowego kapszagajskiego sądu miejscowego zapadła decyzja o zwolnieniu warunkowym Vladimira Kozlova. Decyzja wejdzie w życie za 15 dni – poinformował Yevgeniy Zhovtis, Przewodniczący Rady Kazachstańskiego Biura ds. Obrony Praw Człowieka i Przestrzegania Praworządności na swoim profilu na portalu Facebook.
Posiedzenie wyjazdowe kapszagajskiego sądu miejscowego odbyło się w kolonii w Zarechnoye (almatyński obwód), gdzie Kozlov odsiadywał swój wyrok. W środę 3 sierpnia portal ratel.kz, powołując się na adwokat kazachskiego opozycjonisty, Aymanę Umarovą, poinformował, że 2 sierpnia komisja kolonii, w której przebywa Kozlov, podjęła decyzję o przeniesieniu go z karceru do miejsca o niezaostrzonym rygorze.
Vladimir Kozlov został skazany za wspieranie pracowników naftowych w Zhanaozen podczas wielomiesięcznej akcji protestacyjnej, która zakończyła się strzelaniem policji do naftowców w dniu 16.12.2011 r. Polityk reprezentował strajkujących w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i OBWE. Po powrocie z Brukseli, w dniu 23.01.2012 r. został natychmiast aresztowany i okrzyknięty „prowokatorem tragedii“. W dniu 08.10.2012 r. Kozlov został skazany na 7,5 roku pozbawienia wolności oraz konfiskatę mienia za „podżeganie do nienawiści społecznej“, „wzywanie do obalenia porządku konstytucyjnego“ i „utworzenie organizacji przestępczej“. Został osadzony w ciężkim więzieniu w Pietropavlovsku, na dalekiej, syberyjskiej północy Kazachstanu. Ostatnim miejscem odbywania wyroku była kolonia LA-155/14 w Zarechnoye (obwód almatyński). Koniec wyroku przypada na 22 lipca 2019 r.
Fundacja Otwarty Dialog od 4 lat prowadziła szeroko zakrojoną kampanię na rzecz uwolnienia kazachskiego polityka. Organizowała m.in. misje i wyjazdy polityków UE do Kazachstanu, interweniowała na szczeblu instytucji europejskich, prezentując opracowania i raporty dotyczące łamania praw człowieka w Kazachstanie, inicjowała wystosowywanie apeli europejskich polityków zarówno do kazachstańskich władz o uwolnienie Kozlova, jak i do kierowników więzień o przestrzeganie jego praw.
W sprawie Kozlova interweniowały liczne organizacje pozarządowe, instytucje międzynarodowe i wielu parlamentarzystów, m.in. polscy politycy: Marcin Święcicki, Tadeusz Woźniak, Tomasz Makowski, Małgorzata Marcinkiewicz, Piotr Borys. W 2013 r. Kazachstan odwiedziła również specjalna misja Naczelna Rada Adwokacka pod kierunkiem dr Moniki Strus-Wołos, z udziałem adwokatów: Wojciecha Mądrzyckiego, Jacka Świecy, Magdaleny Fertak, Justyny Mazur. Kampanię na rzecz wolności Vladimira Kozlova prowadziła jego żona Aliya Turusbekova i gazeta i wydawnictwo Respublika.
Czytaj także: