Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska weźmie udział w wysłuchaniu Komisji Praw Człowieka Toma Lantosa na temat represji ponadnarodowych i potencjalnych podejść politycznych do rozwiązania tego problemu. Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca 2025 roku przy siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.
Wysłuchanie poprowadzą członkowie Kongresu James P. McGovern i Chris Smith, a w charakterze świadków, oprócz szefowej ODF, wystąpią:
- Yana Gorokhovskaia, dyrektorka ds. strategii i badań w Freedom House;
- Ahmad Noorani, pakistański dziennikarz śledczy i współzałożyciel Fact Focus;
- Ria Chakrabarty, starsza dyrektorka ds. polityki w Hindus for Human Rights;
- Joey Siu, rzeczniczka Amnesty International Hong Kong Overseas, oraz
- Paulo Figueiredo, brazylijski dziennikarz śledczy.
Transnarodowe represje cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony decydentów i badaczy, którzy monitorują ich ekspansję. Departament Sprawiedliwości USA definiuje represje transnarodowe jako „szereg taktyk, które obce rządy stosują poza swoimi granicami, aby krzywdzić, zastraszać, grozić, nękać lub wymuszać na jednostkach”. Ofiarami tych represji są często dysydenci polityczni i aktywiści, dziennikarze, przeciwnicy polityczni, grupy mniejszości religijnych i etnicznych oraz członkowie diaspory i społeczności emigracyjnych.
Jak podaje Komisja Praw Człowieka Toma Lantosa, podczas wysłuchania przeanalizowane zostaną nowe wydarzenia i tendencje od czasu ostatniego wysłuchania Komisji w tej sprawie, które odbyło się w lutym 2024 r., w tym wykorzystanie instytucji finansowych do próby uciszenia krytyki i sprzeciwu. Wysłuchanie jest otwarte dla członków i pracowników Kongresu, mediów i opinii publicznej. Można wziąć w nim udział zarówno osobiście, jak i obejrzeć je za pośrednictwem transmisji na żywo na stronie internetowej Komisji.
W mediach:
- Tom Lantos Human Rights Commission: Represje transnarodowe: Tendencje i podejścia polityczne (14.06.2025)
Zdjęcie u góry: lualuatv.net

