25 marca 2024 roku rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że nasza Fundacja została umieszczona na czarnej liście organizacji niepożądanych w tym kraju. Oznacza to zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności w Rosji. Za złamanie zakazu grożą grzywny i kara pozbawienia wolności do 15 lat.
“To nietypowa forma uznania dla naszej działalności. Jestem zaskoczony jedynie tym, że to dopiero teraz” – skomentował informację Przewodniczący Rady Fundacji Dialog Bartosz Kramek w rozmowie z Onetem. ODF stał się 152. organizacją, którą rosyjska prokuratora umieściła na liście niepożądanych. Było to możliwe dzięki ustawie z 2015 roku, która pozwoliła władzom uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy, za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej w przypadku, gdy “stwarzają zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa”. “Roskomnadzor ocenzurował naszą stronę internetową w Rosji już w 2015 r. z uwagi na “szerzenie treści ekstremistycznych”, za jakie uznano nasze raporty o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Opis działalności batalionów ochotniczych zaklasyfikowano wtedy jako promocję banderyzmu. Pomoc humanitarną na dużą skalę reaktywowaliśmy w lutym 2022 r., intensywnie walczymy także z procederem omijania zachodnich sankcji przez Rosję z pomocą krajów trzecich. Trafiliśmy do zacnego grona i traktujemy to jako zobowiązanie do podwojenia wysiłków” – dodaje Kramek.
Od daty wpisania na listę (14 lutego 2024) ODF ma oficjalny zakaz działalności na terenie FR. Zgodnie ze wspomnianą ustawą z 2015 roku Prokuratura Generalna, która nadaje taki status organizacjom w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, nie ma obowiązku publicznego wyjaśniania powodów swojej decyzji. Za udział w organizacji niepożądanej grozi w Rosji kara administracyjna w wysokości 15 tys. rubli, a naszemu szefostwu – Lyudmyle Kozlovskiej, Bartoszowi Kramkowi i Marcinowi Mycielskiemu kara więzienia do 15 lat za zarządzanie i pracę w Fundacji.
“Przez wiele lat rządów PiS byliśmy faktycznie uznawani za organizację wrogą przez polskie władze, a ja stałam się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa na podstawie tajnej opinii ABW i oficjalnej decyzji rządu. Uległo to zmianie po przełomie politycznym pod koniec ub.r. Widocznie natura nie znosi próżni” – skwitowała Lyudmyla Kozlovska.
W mediach:
- PolskieRadio24: Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji. Jest decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości (26.03.2024)
- Polskie Radio: Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji (26.03.2024)
- i.PL: Fundacja Otwarty Dialog wrogiem w Rosji. Szefostwu grożą długoletnim więzieniem (26.03.2024)
- Dziennik: Fundacja Otwarty Dialog na rosyjskiej liście organizacji niepożądanych (26.03.2024)
- WNP: Rosja: Założona w Polsce Fundacja Otwarty Dialog na liście organizacji niepożądanych (26.03.2024)
- Polskie Radio – English Section: Moskwa umieszcza polską organizację non-profit na swojej czarnej liście (26.03.2024)
- Onet: Fundacja Otwarty Dialog uznana za organizację niepożądaną w Rosji (26.03.2024)
- The Odessa Journal: Polska Fundacja Otwarty Dialog została uznana za “niepożądaną”w Federacji Rosyjskiej. Fundacja była zaangażowana w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom (25.03.2024)
- Belsat: Polska Fundacja Otwarty Dialog uznana w Rosji za „organizację niepożądaną” (25.03.2024)
Czytaj również: