Fundacja Otwarty Dialog została uznana przez rosyjską prokuraturę za „niepożądaną”. Zgodnie z informacjami podanymi na niezależnej rosyjskiej stronie internetowej Mediazona, decyzja została podjęta 14 lutego, lecz rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości dopiero teraz wpisało fundację do specjalnego rejestru. Szczegółowe powody nie zostały ujawnione.
Fundacja Otwarty Dialog jest międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 2009 r. w Polsce z inicjatywy ukraińskiej studentki i działaczki obywatelskiej Lyudmyly Kozlovskiej. Aktualnie siedziba Fundacji znajduje się w Brukseli, Belgia. W jej zarządzie oraz w radzie Fundacji zasiadają Polacy: Marcin Mycielski, Bartosz Kramek, Michał Boni i Andrzej Wielowieyski.
Zgodnie z postanowieniami statutu Fundacja Otwarty Dialog upowszechnia i wspiera ochronę praw człowieka i praworządności na obszarze postsowieckim, a od 2018 r. także na terenie Unii Europejskiej. Zakres zadań Fundacji obejmuje również dostarczanie pomocy humanitarnej Ukrainie i wspieranie uchodźców z Ukrainy, początkowo podczas pierwszej rosyjskiej inwazji w latach 2014-2016, a następnie w okresie od lutego 2022 r., kiedy to rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę.
W 2015 r. Rosja przyjęła ustawę o tzw. „niepożądanych organizacjach zagranicznych i międzynarodowych”. Czarna lista Kremla obejmuje wszystkie najważniejsze organizacje non-profit zajmujące się obroną praw człowieka i swobód obywatelskich, monitorujące demokrację i wspierające rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Wpis na listę „organizacji niepożądanych” oznacza zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności w Rosji. Złamanie tego zakazu grozi karą grzywny i pozbawienia wolności.
Rosja dokonała nielegalnej inwazji na Ukrainę po raz pierwszy w 2014 r. i od tego czasu okupuje znaczną część tego państwa. W dniu 24 lutego 2022 r. Moskwa podjęła kolejne kroki dokonując bezprawnej i niesprowokowanej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę – największej militarnej kampanii na terenie Europy od czasów II wojny światowej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych donosi, że od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosjanie popełnili liczne zbrodnie wojenne na Ukrainie, uderzając często na cele niemilitarne i zabijając dziesiątki tysięcy cywilów.
Wtorek jest 762 dniem rosyjskiej pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie.
Źródło: polskieradio.pl
Pozostałe media:
- PolskieRadio24: Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji. Jest decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości (26.03.2024)
- Onet: Fundacja Otwarty Dialog uznana za organizację niepożądaną w Rosji (26.03.2024)
- i.PL: Fundacja Otwarty Dialog wrogiem w Rosji. Szefostwu grożą długoletnim więzieniem (26.03.2024)
- Dziennik: Fundacja Otwarty Dialog na rosyjskiej liście organizacji niepożądanych (26.03.2024)
- WNP: Rosja: Założona w Polsce Fundacja Otwarty Dialog na liście organizacji niepożądanych (26.03.2024)
- Polskie Radio: Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji (26.03.2024)
- The Odessa Journal: Polska Fundacja Otwarty Dialog została uznana za “niepożądaną”w Federacji Rosyjskiej. Fundacja była zaangażowana w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom (25.03.2024)
- Belsat: Polska Fundacja Otwarty Dialog uznana w Rosji za „organizację niepożądaną” (25.03.2024)