W marcu 2023 roku Prezeska Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska udzieliła wywiadu Juanowi Cienfuegosowi, założycielowi BitCornera – pierwszego salwadorskiego podcastu poświęconemu Bitcoinowi. Podczas rozmowy mówiła o roli Bitcoina w obszarze prawach człowieka, o CBDC, wojnie w Ukrainie i wykluczeniu finansowym.
Lyudmyla Kozlovska opowiedziała historię, jak Bitcoin stał się dla ODF narzędziem do obrony praw człowieka w krajach autorytarnych, takich jak Kazachstan, Rosja czy Turcja, oraz do niesienia pomocy humanitarnej objętej wojną Ukrainie. Ale nie tylko. “Bitcoin stał się narzędziem również dla mnie samej, w dodatku w kraju europejskim. W moim przypadku Kazachstan, Rosja, Polska i Mołdawia za czasów Plahotniuka współpracowały ze sobą, by pozbawić mnie prawa do posiadania konta bankowego w Belgii, gdzie mieszkam. Wykorzystali przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu do transnarodowych represji” – powiedziała szefowa ODF, dodając jednocześnie, że właśnie dlatego Fundacja obecnie pracuje z regulatorami przepisów AML/CFT w krajach Unii Europejskiej, by ustanowić prawo chroniące osoby indywidualne nie tylko na terenie Europy, ale też właśnie w krajach autorytarnych.
Prezes ODF odniosła się także do sytuacji w Ukrainie, kiedy na skutek napaści rosyjskiej wielu Ukraińców, zarówno tych, którzy znaleźli się na terenach okupowanych, jak i tych, którzy musieli uciekać do innych krajów, zostało pozbawionych dostępu do tradycyjnych systemów finansowych. Również wtedy Bitcoin stał się dla nich ratunkiem. Co więcej, sama Fundacja, wykorzystując stablecoiny, była w stanie w tempie ekspresowym zebrać koszty i zakupić pomoc humanitarną dla ukraińskich żołnierzy.
Lyudmyla, zapytana o jej stosunek do CBDC (pieniądz cyfrowy banku centralnego – ang. Central Bank Digital Currency), nie ukrywała, że ma pewne obawy, przytaczając przykład Chin, które zniewoliły swoich obywateli cyfrowym juanem. “CBDC popycha nas w kierunku finansowego niewolnictwa, gdzie jesteśmy kompletnie zależni od czyjejś woli, emocji czy punktu widzenia. Prowokuje osoby posiadające władzę w państwie do jej nadużywania w stosunku do obywateli. Natomiast Bitcoin ma to do siebie, że nie można nim manipulować czy stosować go jako narzędzie opresji” – tłumaczyła.
Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy:
a także innych wywiadów z Lyudmylą Kozlovską:
- Lugano’s Plan ₿. W obronie praw człowieka za pomocą bitcoina: wywiad z Lyudmylą Kozlovską (28.12.2023)
- Co jest nie tak z obecną ustawą AML/CFT i w jaki sposób jest ona wykorzystywana przeciwko NGO-som? (24.11.2023)
- Jak bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.10.2023)
- TABConf2023: Bitcoin jako narzędzie przeciw transnarodowym prześladowaniom (25.09.2023)
- Ukraińcy wykorzystują Bitcoin, aby oprzeć się rosyjskiej agresji – Lyudmyla Kozlovska w wywiadzie dla radia ABC (6.07.2023)
- Waluta wolności: Lyudmyla Kozlovska w rozmowie z Laurencem Aderemim (10.11.2022)