Gorące tematy:

Happening w dniu urodzin dyktatora

W piątek 6 lipca 2012 roku między 8.30 a 11.00 w Warszawie przy stacji metra Centrum młodzi aktorzy teatralni przybliżą mieszkańcom stolicy demokrację po kazachstańsku.   

Wbrew obiegowemu przekonaniu panującemu w Polsce prezydent Łukaszenko nie jest ostatnim dyktatorem Europy. Od wielu lat Kazachstan, którego część o powierzchni większej niż terytorium Polski leży geograficznie w Europie, jest podejmowany z honorami na europejskich salonach, aktywnie uczestnicząc w strukturach międzynardowych. Jednakże nawet przejęcie prezydencji w OBWE przez ten kraj w 2010 r. nie przyczyniło się do poprawy sytuacji w zakresie przestrzegania praw człowieka i tolerowania opozycji, a kolejne wybory parlamentarne i prezydenckie (95,5% wynik urzędującego prezydenta) w Kazachstanie są uznawane za niedemokratyczne. Prezydent Nursułatan Nazarbajew, noszący oficjalny tytuł Lider Narodu, który niepodzielnie rządzi krajem piastując swój urząd od 1990 roku (wcześniej jak I sekretarz Komunistycznej Partii Kazachstanu), skończy w najbliższy piątek (6 lipca) 72 lata. Na wrzesień 2012 r. zaplanowana jest oficjalna wizyta Nursułtana Nazarbajewa w Polsce.

Grupa teatralna z Lublina szykuje dla niego niezwykły prezent  – uliczną inscenizację w samym centrum Warszawy, w której Nazarbajew będzie głównym bohaterem.  

Co skłoniło grupę młodych ludzi do takiego gestu? Otóż parę miesięcy temu rozpoczęli oni współpracę z reżyserem teatralnym z Kazachstanu Bołatem Atabajewem działaczem ruchu opozycyjnego “Halyk Maidany”.  Ich wspólny projekt wystawienia polsko-kazachskiej sztuki nie został zrealizowany, gdyż władze Kazachstanu nie wypuściły reżysera z kraju po tym jak udzielił on wsparcia strajkującym robotnikom przemysłu naftowego w miejscowości Żanaozen (na zachodzie kraju). W połowie czerwca służby bezpieczeństwa aresztowały Bołata Atabajewa, jak również lidera organizacji młodzieżowej “Rukh Pen Til” Żanbołata Mamaja. W obronie kazachskiego reżysera, który jest laureatem Nagrody Goethego, wystąpiły niemieckie media a także polscy europosłowie. Dzięki temu Bołata Atabajewa wypuszczono 3.07. br. z aresztu.  

W niecodziennej inscenizacji, którą w najbliższy piątek zobaczą warszawscy przechodnie, zostaną symbolicznie zaprezentowani główni aktorzy politycznej i społecznej sceny Kazachstanu:

1. Nagi Król (prezydent Nursułtan Nazarbajew),
2. Milicjant (szef administracji prezydenta Asłan Musin),
3. Wolność Słowa (więzieni niezależni dziennikarze),
4. Opozycja (zatrzymany 23.01 i nadal przetrzymywany w areszcie Vladimir Kozlov),
5. Robotnik przemysłu naftowego (symbolizujący masowe protesty robotników w Kazachstanie).

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na represje jakie stosuje władza w stosunku do opozycji, niezależnych mediów oraz niepoprawnych politycznie artystów i zakończy się symbolicznym złożeniem tortu urodzinowego pod ambasadą Kazachstanu w Warszawie.

Przedstawicieli mediów i wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w inscenizacji.

KRÓL JEST NAGI – happening grupy teatralnej z Lublina
Miejsce i data – metro Centrum (Warszawa) 6 lipca 2012. 8.30-11.45

Obsada:
Król  – prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, dożywotni Lider Narodu.
Policjant – szef administracji prezydenta Asłan Musin (prawdopodobnie wydał rozkaz strzelania do strajkujących robotników w Żanaozenie w grudniu 2011 roku, w rezultacie czego zginęło co najmniej 16 osób).

Ofiary:
Wolność Słowa (symbolizuje więzionych  niezależnych dziennikarzy)
Vladimir Kozlov (przetrzymywany w areszcie od stycznia b.r. lider partii „Alga” , symbolizuje opozycję w Kazachstanie) 
Robotnik przemysłu naftowego (symbolizuje ludzi protestujących w Kazachstanie, w szczególności robotników przemysłu naftowego na zachodzie kraju; w dn. 16-18 grudnia 2011 roku w wyniku brutalnej pacyfikacjji przez milicję i siły bezpieczeństwa zginęło 16 osób, a wg. nieoficjalnych danych – ponad 80).

AKT I

Miejsce akcji:  Przed wejściem do stacji metra Centrum o godz. 8:30

Król razem z Policjantem pojawiają się z zaklejonymi ustami i zaczynają przywiązywać  dziesięciometrowym grubym sznurem trzy Ofiary do latarni. Ofiary symbolizujące Wolność Słowa, Opozycję i Protestujących Obywateli również mają zaklejone usta. 

Król siedzi przed wielką tacą, na której rozłożono mapę Kazachstanu a na niej postawiono tort urodzinowy . W bitej śmietanie zanurzono znicze z fotografiami autentycznych ofiar reżimu.

Dwóch fotografów, również z zaklejonymi ustami, robi zdjęcia królowi z tortem. Składają mu pokłon (symbol próżności prezydenta). 

Igor Vinyavsky (redaktor naczelny opozycyjnej gazety „Vzglyad” aresztowany w styczniu w związku z aktywną postawą  obywatelską, szczególnie dotyczącą wyjaśniania pacyfikacji przez policję protestów w Żanaozen i zwolniony w kwietniu na mocy amnestii w rezultacie działań Parlamentu Europejskiego) i Lyudmyla Kozlovska (Fundacja Otwarty Dialog) będą zachęcać przechodniów do uwolnienia Ofiar przy użyciu nożyczek. W końcu udaje się przeciąć sznury opasające . 

Przesłanie: Dzięki ludzkiej solidarności europejskiej społeczności, w tym Polaków, możliwa jest pomoc społeczeństwu obywatelskiemu w Kazachstanie.

 AKT II – około godziny 11:00

Król, Policjant oraz uwolnione Ofiary zabierają tort i udają się do metra. Z przesiadkami w transporcie miejskim docierają do wrót ambasady Kazachstanu w Polsce.

 AKT III – około godziny 11:45

Próba wręczenia tortu urodzinowego dla prezydenta Nazarbajewa na ręce pracowników ambasady Kazachstanu, przy ulicy Królowej Marysieńki 14.  

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:
Lyudmyla Kozlovska, Fundacja „Otwarty Dialog”
[email protected]
+48 507 739 025