Posłowie do Parlamentu Europejskiego głosowali nad pierwszymi ramami regulacyjnymi, które będą miały bezpośredni wpływ na kryptowaluty. Czeska Partia Piratów sprzeciwiła się tej propozycji, twierdząc, że doprowadzi ona do obowiązkowej rejestracji lub identyfikacji właścicieli kryptowalut.
Będzie to stanowić problem na przykład dla finansowania dysydentów, takich jak rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. To właśnie jego otoczenie również wypowiedziało się przeciwko propozycji w odpowiedzi do pirackich europosłów.
“Rozumiem chęć uregulowania kryptowalut, ale moim zdaniem cała dyskusja opiera się na błędnym założeniu – a mianowicie, że kryptowaluty mają działać jak pieniądze w banku. Kryptowaluty mają być odpowiednikiem cyfrowej gotówki. W dzisiejszym świecie desperacko potrzebujemy środków do anonimowych transakcji. Chodzi o prywatność i możliwość posługiwania się swoimi pieniędzmi bez obawy, że ktoś inny zajrzy nam pod palce. Jest to zasada, na której jako Piraci opieramy się od wielu lat i zdecydowanie popieramy prawo do prywatności nawet w przypadku kryptowalut” – wyjaśnia europoseł z ramienia Piratów Mikuláš Peksa, który zasiada w Komisji Gospodarczej i Monetarnej.
Peksa dodaje również konkretny przykład, w którym anonimowość jest absolutnie kluczowa, a mianowicie finansowanie osób takich jak Aleksiej Nawalny. To właśnie on i inni, w tym niektóre organizacje non-profit, są coraz bardziej zależni od anonimowych darowizn w wirtualnych walutach. Peksa twierdzi, że bez prywatnych portfeli dalsze wsparcie będzie bardzo trudne. Potwierdzają to również same organizacje pozarządowe.
“Jako organizacja zajmująca się prawami człowieka, Fundacja Otwarty Dialog jest również zainteresowana regulacją kryptowalut i ich wpływem na wrażliwych użytkowników, w szczególności działaczy na rzecz praw człowieka i tych, którzy zapewniają pomoc humanitarną. We współpracy z Fundacją Aleksieja Nawalnego i innymi aktywistami nasza organizacja opowiada się za tym, aby organy regulacyjne zapewniły ramy dla wykorzystania bitcoinów i stablecoinów do pomocy humanitarnej i ochrony praw człowieka w państwach autorytarnych. Dlatego zgadzamy się z Piratami” – mówi Lyudmyla Kozlovska, szefowa ODF.
Zmienione rozporządzenie w sprawie transferu środków wprowadza obowiązkową identyfikację zarówno odbiorców, jak i nadawców wszystkich płatności kryptowalutowych. Oczekuje się, że pierwsze przepisy wejdą w życie za rok.
Źródło: parlamentnilisty.cz
Pozostałe media:
- Tio: Lugano’s Plan ₿. W obronie praw człowieka za pomocą bitcoina: wywiad z Lyudmylą Kozlovską (28.12.2023)
- Cyfrowa Ekonomia: Jak bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.10.2023)
- Ukraińcy wykorzystują Bitcoin, aby oprzeć się rosyjskiej agresji – Lyudmyla Kozlovska w wywiadzie dla radia ABC (6.07.2023)
- Bitcoin Policy Institute: Dwudziestu jeden czołowych obrońców praw człowieka wzywa Kongres do poszerzania wiedzy na temat bitcoina (7.06.2022)