Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska uczestniczyła w największym i najbardziej wpływowym wydarzeniu w Europie poświęconemu Bitcoinowi – BTC Prague 2023, który odbył się w czerwcu w stolicy Czech. Pierwszego dnia konferencji, 8 czerwca 2023 roku, wystąpiła w panelu “Regulacje nie są rozwiązaniem“, w którym wzięli udział także Jan Procházka, prawnik i partner w Deloitte Legal, oraz Giacomo Zucco, programista i konsultant Bitcoin. Panel był moderowany przez dziennikarza i podcastera Billa Wirtza.
Na początku dyskusji panowała zgoda co do tego, że regulacja Bitcoina i środowiska kryptowalut może mieć swoje jasne i ciemne strony, i będzie w dużej mierze zależeć od komunikacji bitcoinerów z organami regulacyjnymi.
Jan Procházka, zgodnie ze swoim, doświadczeniem ocenił, że w obecnej sytuacji, wspomniana komunikacja pozostawia wiele do życzenia, a poziom edukacji organów regulacyjnych na temat Bitcoina jest rozczarowująco niski, co może stworzyć fałszywe i tymczasowe poczucie bezpieczeństwa wśród bitcoinerów.
Giacomo Zucco również uważa, że strategia polegania na braku kontroli jest nie do utrzymania w dłuższej perspektywie. W przeszłości możliwe było na przykład oszukiwanie organów regulacyjnych informacjami o całkowitej przejrzystości sieci Bitcoin, co dziś może już nie działać. Z drugiej strony, w miarę upływu czasu wokół Bitcoina pojawiła się złożona przestrzeń innych kryptowalut, co dla odmiany odwraca uwagę organów regulacyjnych od Bitcoina. Ale w końcu, jak mówi, “organy regulacyjne i bitcoinowcy będą musieli zmierzyć się z ujawnionymi interesami po obu stronach i okaże się, czy Bitcoin jest wystarczająco mocny, aby nie ulec presji regulacyjnej“.
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy regulacje są rozwiązaniem, czy nie, Lyudmyla Kozlovska próbowała wskazać, jak nadmiar regulacji może utrudniać życie, zwłaszcza organizacjom pozarządowym broniącym praw człowieka, które przy pomocy Bitcoina mogą dostarczać pomoc humanitarną będąc jednocześnie wykluczonymi finansowo. Szczególnie zwróciła uwagę że regulacje mogą być nadużywane, zwłaszcza przez autorytarne reżimy, które są dość cyniczne w interpretowaniu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy jako pretekstu do prześladowania aktywistów. “Właściwą drogą jest ścisła współpraca bitcoinerów i społeczeństwa obywatelskiego dla edukacji organów regulacyjnych, tak, aby ten sektor na całym świecie mógł jak najszybciej znaleźć się w jasnych, otwartych i spójnych ramach prawnych” – uważa szefowa ODF.
Następnie Giacomo Zucco przedstawił argument, w którym podkreślił sprzeczność między jednym z podstawowych długoterminowych celów Bitcoina, ograniczając zdolność rządów do wykorzystywania inflacji jako środka władzy i finansowania własnych programów, a interesami polityków, szczególnie w krajach autorytarnych, gdzie ich kariery budowane są właśnie na kontroli, cenzurze, nadzorze i wysokiej inflacji. I choć uważa on bezpośrednie próby regulacji Bitcoina za absurdalne, wierzy, że właśnie w celu obrony władzy państw i pozycji polityków, nasilenie negatywnych nacisków regulacyjnych będzie nieuniknione. Ale im szybciej te naciski się pojawią, tym lepiej dla Bitcoina. Rzeczywiście, przyzwyczajenie się do wygodnego działania w ramach regulowanych instytucji może spowolnić rozwój odporności narzędzi bitcoinowych i sieci jako całości, a także prowadzić do większej podatności na zagrożenia w przyszłości, kiedy surowe regulacje mogą w końcu nadejść i zaskoczyć bitcoinerów.
“Z obecnymi regulacjami mamy przynajmniej jakieś możliwości, aby wpłynąć na sytuację. Ale jeśli jest to wykorzystywane do niszczenia środowiska bitcoinerów, to nie powinno tak być. Dlatego zachęcam ludzi do rozmów z organami regulacyjnymi w celu stworzenia takich ram regulacyjnych, które nie pozwolą na zniszczenie siebie samych” – podkreśliła Lyudmyla Kozlovska.
Zachęcamy do obejrzenia całego panelu:
Czytaj także:
- Dlaczego należy chronić obrońców praw człowieka przed nadużyciami AML/CFT przez władze autorytarne? (11.12.2023)
- Co jest nie tak z obecną ustawą AML/CFT i w jaki sposób jest ona wykorzystywana przeciwko NGO-som? (24.11.2023)
- “Przepisy AML/CFT to otwarte drzwi do nadużyć” – Lyudmyla Kozlovska na Globalnej Konferencji FATF (29.09.2023)
- TABConf2023: Bitcoin jako narzędzie przeciw transnarodowym prześladowaniom (25.09.2023)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)