W dniach 6-9 września 2023 roku Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska wzięła udział w konferencji “TABConf2023 – A Technical Bitcoin Conference“, która odbyła się w amerykańskiej Atlancie. W ramach wydarzenia udzieliła wywiadu dla największej platformy edukacyjnej poświęconej Bitcoinowi – Area Bitcoin Education.
“Jestem tu z dwóch powodów. Po pierwsze, chcę lepiej poznać i zrozumieć technologię, której używam, i ludzi, którzy za nią stoją. To dla mnie ważne, by wiedzieć, czy bronię czegoś wraz z ludźmi, z którymi dzielę te same wartości. Po drugie, chcę znaleźć sprzymierzeńców, którzy zechcą usłyszeć, z jakimi problemami się borykamy, i zaproponować nam rozwiązanie” – podkreśliła szefowa ODF.
Lyudmyla Kozlovska opowiedziała historię o tym, jak prześladowania polityczne i w rezultacie wykluczenie finansowe jej samej oraz Fundacji Otwarty Dialog doprowadziło ją do tego, by zacząć używać Bitcoina jako ostatniej deski ratunku.
Działając w Polsce, Kozlovska pomagała obrońcom praw człowieka, sędziom, prawnikom, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym. W odpowiedzi na te działania polski rząd – de facto rząd Prawa i Sprawiedliwości – wydalił ją z kraju i umieścił na liście SIS. Poszczególne kraje Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania i Szwajcaria zaczęły wydawać jej specjalne wizy, by Prezes ODF mogła kontynuować swoją działalność, a Belgia wydała zgodę na jej stały pobyt. Jednak oszczercza kampania, prowadzona wówczas w 26 językach, dotarła i tam. “To wpłynęło na reputację moją, moją rodzinę i bliskich oraz na reputację Fundacji. Oczywiście, złożyliśmy skargę na te wszystkie fałszywe pomówienia, jednak na efekt potrzeba czasu, a w tym czasie trzeba jakoś przetrwać. Znalazłam się w sytuacji, kiedy cztery belgijskie banki zamknęły moje konta. To dlatego, że reżimy Kazachstanu, Mołdawii czy Polski, które mnie prześladowały, nadużyły przepisów AML/CFT, by zdobyć moje dane bankowe i użyć ich jako broni przeciw mnie, co doprowadziło do zamknięcia moich rachunków bankowych. Przez dwa lata byłam całkowicie wykluczona finansowo i przez ten czas mogliśmy wraz z Fundacją przetrwać wyłącznie dzięki Bitcoinowi” – powiedziała Kozlovska.
Bazując na tym przykładzie Lyudmyla opisała dużo trudniejszą sytuację aktywistów żyjących w krajach autorytarnych. Przytoczyła historię kazachskiego opozycjonisty Marata Zhylanbayeva, który za swoją działalność został skazany na 10 lat więzienia. “Zainicjował zbiórkę funduszy na kampanię wyborczą. Wszystko było transparentne, miał publiczne poparcie, zebrał potrzebne środki i wówczas został oskarżony o finansowanie ekstremizmu. Wtedy też każdy, kto wsparł jego kampanię przy pomocy tradycyjnych instrumentów finansowych, stał się ofiarą politycznych prześladowań. Sam Marat przebywa już ponad 3 miesiące w więzieniu” – powiedziała Kozlovska dodając, że takie prześladowania są dowodem na to, że ludzie żyjący w krajach autorytarnych nie mają innego wyboru niż korzystanie z kryptowalut, co stwarza kolejny problem:
“Regulatorzy przepisów AML/CFT w Unii Europejskiej i w krajach autorytarnych postrzegają Bitcoin jako zagrożenie, a ta narracja jest niestety podtrzymywana przez media. Dlatego próbujemy przekonać ich, żeby nie pozbawiali osoby wykluczone jedynego instrumentu finansowego. A Bitcoin jest właśnie narzędziem wolności“.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:
Czytaj także:
- Dlaczego należy chronić obrońców praw człowieka przed nadużyciami AML/CFT przez władze autorytarne? (11.12.2023)
- Co jest nie tak z obecną ustawą AML/CFT i w jaki sposób jest ona wykorzystywana przeciwko NGO-som? (24.11.2023)
- “Przepisy AML/CFT to otwarte drzwi do nadużyć” – Lyudmyla Kozlovska na Globalnej Konferencji FATF (29.09.2023)
Zdjęcie u góry: Area Bitcoin Education / YouTube