Czołowi obrońcy praw człowieka z dwudziestu krajów zwracają się do Kongresu z prośbą o zwrócenie uwagi na rolę bitcoina i stablecoinów w walce o wolność na świecie.
Dziś obrońcy praw człowieka z całego świata skierowali do amerykańskiego Kongresu pismo, zwracając w nim uwagę na „Bitcoina i instrumenty dolarowe określane mianem stablecoinów”.
Pismo to, którego współautorami są aktywiści z dwudziestu krajów z całego świata, wzywa Kongres do przyjęcia „otwartej i empatycznej postawy wobec instrumentów płatniczych, które odgrywają coraz to większą rolę w życiu ludzi stojących w obliczu represji politycznych i trudności ekonomicznych”. Aktywiści przytaczają niedawne, głośne przykłady wykorzystania tych narzędzi, w sytuacjach, gdy zawiodły tradycyjne systemy finansowe. „Kiedy katastrofy gospodarcze dotknęły Kubę, Afganistan i Wenezuelę, bitcoin umożliwił naszym rodakom przetrwanie” – czytamy w liście. „Gdy w Nigerii, na Białorusi i w Hongkongu dochodziło do łamania swobód obywatelskich, bitcoin umożliwiał dalszą walkę z autorytaryzmem”.
Ukraińska aktywistka Lyudmyla Kozlovska tak skomentowała chaos, który zapanował w pierwszych dniach inwazji Rosji na ten kraj.
„Dla mnie bitcoin to nie tylko technologia. On dosłownie uratował życie moim przyjaciołom i wielu Ukraińcom. Bez niego nie bylibyśmy w stanie tak szybko zgromadzić pieniędzy, aby opłacić sprzęt ochronny dla żołnierzy w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji” – Lyudmyla Kozlovska
Aktywiści odnoszą się do listu napisanego przez grupę „globalnych ekspertów technologicznych”, którzy poinformowali Kongres, że kryptowaluta jest narzędziem „niezweryfikowanym” i rozwiązaniem „na wyrost”. Warto zauważyć, że wszyscy autorzy listu krytykującego kryptowaluty, z wyjątkiem dwóch, korzystają z dobrodziejstw systemu dolarowego lub euro. „Nasze problemy są realne, czego dowodem są chociażby nasze historie i nasza praca” piszą aktywiści.
Nie był to pierwszy raz, kiedy to niektórzy z czołowych obrońców praw człowieka opowiedzieli się za oprogramowaniem typu open source i swobodą dostępu do Internetu.
„Tak jak niektórzy z nas działali na rzecz obrony otwartej sieci w przeszłości, tak my dziś stajemy w obronie otwartego systemu walutowego i jego mocy łączenia świata.”
Źródło: btcpolicy.org
Pozostałe media:
- Tio: Lugano’s Plan ₿. W obronie praw człowieka za pomocą bitcoina: wywiad z Lyudmylą Kozlovską (28.12.2023)
- Coingeek: Przedstawiciele branży obawiają się, że unijny zakaz wydobywania kryptowalut może okazać się nieuchronny (21.12.2023)
- RFE/RL: Za szklaną ścianą. Jak z przeciwnika władzy zrobić terrorystę i oszusta (5.11.2023)
- Cyfrowa Ekonomia: Jak Bitcoin staje się ratunkiem dla ofiar represji i wykluczenia finansowego – wyjaśnia Ludmiła Kozłowska [WYWIAD] (5.10.2023)