We wrześniu zapowiedziano, że Komisja Europejska (KE) przeprowadzi całoroczne badanie dotyczące zrównoważenia aktywów cyfrowych. Dyrekcja usług finansowych KE ogłosiła przetarg na projekt, którego celem jest opracowanie metodologii i standardów zrównoważonego rozwoju, w celu ograniczenia wpływu aktywów cyfrowych na środowisko.
„Istnieją dowody na to, że aktywa kryptograficzne mogą powodować istotne szkody klimatyczne i środowiskowe, a ponadto powodować niekorzystne wpływy zewnętrzne o charakterze ekonomicznym i społecznym, zależnie mechanizmu konsensusu wykorzystywanego do uwierzytelniania transakcji” – czytamy w instrukcji przetargowej. „Działanie przygotowawcze ma na celu opracowanie metodologii pomiaru wpływów klimatycznych i środowiskowych w przypadku mechanizmów konsensusu wykorzystywanych przez aktywa kryptograficzne, oraz ocenę możliwości stworzenia standardów zrównoważonego rozwoju środowiskowego dla kryptoaktywów, w kontekście przyszłych działań legislacyjnych w dziedzinie regulacji finansowych dotyczących kryptoaktywów.”
Unia Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) w kwietniu. Nie nawiązywało ono jednak bezpośrednio do kwestii zrównoważonego rozwoju po tym, jak sześć państw członkowskich przegłosowało propozycję ograniczenia wykorzystania aktywów cyfrowych zaangażowanych w procesy typu proof-of-work (PoW).
Obecnie niektórzy przedstawiciele branży aktywów cyfrowych obawiają się, że metodologia KE, po zakończeniu przetargu, może doprowadzić do zakazu przeprowadzania tego typu energochłonnych procesów.
Argument za wykorzystaniem bitcoina
Czwartego grudnia Daniel Batten, współzałożyciel inicjatywy o nazwie CH4 Capital i samozwańczy „inwestor w sektorze czystych technologii”, zabrał głos na platformie X (dawnym Twitterze), aby ostrzec, że Komisja Europejska podąża drogą, która może finalnie prowadzić do efektywnego unijnego zakazu wydobywania nagród blokowych i „daleko idących konsekwencji dla całej globalnej społeczności bitcoina”.
KE pracuje nad metodologią mającą na celu oszacowanie i złagodzenie wpływu bitcoina na środowisko. Obejmuje ona propozycję pomiaru zużycia całości zasobów kryptograficznych ‘na transakcję’ i ocenia wyłącznie negatywne wpływy bitcoina, przy użyciu pakietu raportów, sfinansowanych przez Banki Centralne i Ripple Corporation” – powiedział Batten, który również określił omawianą metodologię mianem „drakońskiej i nienaukowej”.
(…)
Celem publikacji Battena było zmobilizowanie zwolenników bitcoina do przesyłania na adres Fundacji Otwarty Dialog (ODF), organizacji broniącej praw człowieka i praworządności, pism zawierających argumenty przeciwko budzącemu obawy projektowi unijnemu, mającemu na celu ograniczenie wydobycia kryptowalut. Nie sprecyzował, do czego wykorzystane będą przesłane dokumenty, ale przypuszczalnie ODF opracuje odpowiedzi, a następnie podejmie działania w nadziei, że wpłyną one na całokształt metodologii opracowanej przez KE.
Główne aspekty, na które Batten chciał zwrócić uwagę czytelników, to odpowiedzi na pytania dlaczego, i w jaki sposób, technologia bitcoina może finalnie okazać się korzystna dla środowiska. Przedstawił również przykłady na to, jak wydobycie bitcoina może pomóc w osiągnięciu unijnych celów zrównoważonego rozwoju. Autor podkreślił również, że każda technologia początkowo pozostawia ślad węglowy, pokazując szereg dowodów na to, że „emisje nie wzrastają i istnieje realna szansa, aby bitcoin stał się pierwszą branżą, która w pełni ograniczy emisje bez stosowania offsetów”.
Bretton zachęcił również osoby wysyłające pisma do ODF do wskazania, że ramy prawne, które oceniają jedynie „negatywne skutki zewnętrzne wykorzystania technologii” są niekompletne.
Pełna treść artykułu jest dostępna pod adresem: coingeek.com
Czytaj również:
- Tio: Lugano’s Plan ₿. W obronie praw człowieka za pomocą bitcoina: wywiad z Lyudmylą Kozlovską (28.12.2023)
- RFE/RL: Za szklaną ścianą. Jak z przeciwnika władzy zrobić terrorystę i oszusta (5.11.2023)
- Cyfrowa Ekonomia: Jak Bitcoin staje się ratunkiem dla ofiar represji i wykluczenia finansowego – wyjaśnia Ludmiła Kozłowska [WYWIAD] (5.10.2023)