Wywiad z aktywistką, która oczarowała Plan ₿ Forum 2023 swoją historią, zmaganiami i osiągnięciami.
Ikona, wybitna postać w obszarze obrony cywilnej: Lyudmyla Kozlovska jest kobietą, która nie wie, co oznacza „poddać się”. Obecnie jest prezeską Fundacji Otwarty Dialog (ODF), a jej kariera od samego początku wyróżniała się nieustannym zaangażowaniem w walkę o wolność: od aktywizmu w Ukrainie, po obronę praw człowieka na poziomie międzynarodowym. Trudne chwile, ciągłe wyzwania i ważne zwycięstwa, jak uczestnictwo w pomarańczowej rewolucji w 2004 r., czy kampania na rzecz wycofania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola w latach 2005-2006. Kozlovska od 2009 r. organizowała misje związane z obserwacją wyborów również w Gruzji, Mołdawii, Rosji i Kazachstanie, prowadziła protesty na rzecz uwolnienia więźniów politycznych w tym ostatnim kraju, a od 2012 r. pracowała na rzecz reformy INTERPOLu i innej międzynarodowej pomocy prawnej.
Nieprzerwany wir osobistych wyzwań, które doprowadziły do jej wydalenia z Polski w 2018 roku po negatywnej ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) kraju, który uznał ją za zagrożenie, bez konkretnych dowodów, na których można by się oprzeć. Pomimo tej autentycznej odysei Kozlovska kontynuowała niestrudzoną pracę na rzecz praw człowieka, używając również bitcoina jako narzędzia do walki z wykluczeniem finansowym i wspierania aktywistów w sytuacjach politycznej opresji. Nieprzypadkowo była jedną z bohaterek edycji 2023 Lugano’s Plan ₿ Forum. Tak więc w ramach tradycyjnej rubryki mającej na celu przedstawienie osobistości, które wywarły wpływ na wydarzenie organizowane nad brzegiem Ceresio, zdecydowaliśmy się przeprowadzić z nią wywiad.
Lyudmyla, dlaczego postanowiłaś stać się obrończynią praw człowieka i jak objęłaś rolę prezeski Fundacji Otwarty Dialog?
„Cóż, walka o prawa człowieka była świadomą decyzją, po tym, jak dowiedziałem się o represjach wobec mojej babci podczas jej przetrzymywania w obozie koncentracyjnym pod sowieckim reżimem. Następnie represje wobec mojego brata i mojego ojca pod reżimami Kuczmy i Janukowycza, a także wszystkich osób związanych z proukraińskim rozwojem Krymu w tamtym czasie, miały ogromny wpływ na moją przyszłość. Idea stworzenia Fundacji Otwarty Dialog zrodziła się po moim zaangażowaniu w organizację międzynarodowych misji parlamentarzystów UE odbywających się w Ukrainie podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 r. i koordynacji krajowej akcji studenckiej w Ukrainie mającej na celu wydalenie rosyjskiej Czarnomorskiej Marynarki Wojennej z Krymu w 2006 r.”
Podczas Plan ₿ Forum mówiłaś o roli bitcoina we wspieraniu praw człowieka. Jak według Ciebie waluty cyfrowe zmieniają obraz pomocy humanitarnej?
„Organizujemy na przykład pomoc kryzysową dla Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. To było dla nas ważne, aby udać się do Lugano przy takich okazjach jak Forum, aby spotkać twórców i podzielić się z nimi naszymi przypadkami użycia, a zatem w jaki sposób bitcoin i stablecoin tether stały się kluczowymi narzędziami dla wielu wolontariuszy, którzy nie mają możliwości zbierania funduszy za pośrednictwem tradycyjnych dostawców finansowania społecznościowego. GoFundMe, Patronite tradycyjni dostawcy bankowi najzwyczajniej odmówili nam prawa do pomocy naszym bliskim z powodu powiązania z tak zwaną „strefą ryzyka”. To przykład niepożądanych konsekwencji wdrożenia zaleceń Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT). To jeden z powodów, dla których zaczęliśmy wysyłać parlamentarzystów, z którymi pracujemy w obronie praw człowieka od 13 lat, na wydarzenia takie jak Plan ₿ Forum. Zasadniczo wierzymy, że edukowanie zarówno polityków, jak i organów regulacyjnych w zakresie korzyści społecznych płynących z aktywów kryptograficznych, osobiste spotkania z twórcami i bitcoinerami, pozwolą im uniknąć nadmiernie rygorystycznego wdrażania przepisów.”
Twoje wydalenie z Polski w 2018 r. było z pewnością znaczącym wydarzeniem. Jak to wpłynęło na Twoje spojrzenie na znaczenie niezależności finansowej?
„Moje wydalenie było wynikiem skoordynowanego ataku co najmniej trzech rządów niedemokratycznych, które nadużyły zaleceń FATF i przepisów AML/CFT. Zarówno ja, jak i Fundacja Otwarty Dialog zostaliśmy bezpodstawnie uznani za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i okrzyknięci winnymi prania brudnych pieniędzy i szpiegostwa przez kilka krajów jednocześnie. Kampania dezinformacyjna na nasz temat przybrała niewyobrażalną skalę, została przetłumaczona na 27 języków i pojawiła się na różnych fałszywych i prorządowych portalach, kontrolowanych w celu zaatakowania nas. To wszystko doprowadziło również do zamknięcia dla nas dostępu do usług finansowych w Belgii, gdzie mieszkam od 2018 r., po tym jak moje wydalenie zostało uznane za politycznie uzasadnione. I to pomimo faktu, że moja rodzina, moja organizacja i ja wygraliśmy dziesiątki procesów o zniesławienie. Zapadłe wyroki nie pozwoliły nam na przywrócenie prawa do posiadania konta bankowego. Zostaliśmy całkowicie sparaliżowani w sercu Europy w wyniku nadużycia przepisów AML/CFT przez osoby, które uważam za dyktatorów. Była to wyjątkowo bolesna lekcja o tym, jak systemy mogą wykorzystywać Twoje dane bankowe przeciwko Tobie, Twoim darczyńcom, wolontariuszom, a nawet księgowym i prawnikom, którzy z Tobą pracowali. To był dramatyczny przykład finansowego wykluczenia, mimo że byliśmy pod ochroną polityczną. Tylko dzięki istnieniu bitcoina byliśmy w stanie nie tylko przetrwać niekończące się ataki mechanizmów niedemokratycznych rządów, ale również pomóc setkom innych rodzin osób prześladowanych politycznie w krajach autorytarnych, zapewnić Ukrainie pomoc humanitarną w postaci sprzętu medycznego i zaopatrzenia o łącznej wartości ponad 8 milionów euro.”
W jaki sposób Fundacja Otwarty Dialog wykorzystała bitcoina i inne cyfrowe waluty w swoich misjach?
„W naszej pracy na rzecz wspierania i obrony represjonowanych politycznie osób używamy wyłącznie bitcoina; zarówno dla kampanii pozyskiwania funduszy, poprzez Btcpay Server, jak i do wspierania rodzin więźniów politycznych i opłacania ich prawników poprzez portfel bitcoin non-custodial. Nie możemy używać exchange custodial, ponieważ rządy mogłyby śledzić wszystkie dane z transakcji, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków z powodu przepisów AML/CFT. W przypadku nadużyć instytucje finansowe stają się prawdziwą bronią dla reżimów. W krajach autorytarnych niemal każdy rodzaj sprzeciwu jest prześladowany pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego, ekstremizmu, terroryzmu, prania pieniędzy i pedofilii. Jednak w rzeczywistości oskarżenia te stały się wygodną wymówką do nadużywania wymogów zgodności FATF instytucji finansowych. W konsekwencji osoby represjonowane politycznie są izolowane finansowo.”
Oczywiste jest, że podczas swojej aktywistycznej drogi stawiałaś czoła różnym wyzwaniom. Co sprawia, że jesteś zmotywowana i skoncentrowana na swojej walce?
„Dokładnie pamiętam poczucie desperacji, którego doświadczałam jako nastolatka z powodu politycznego prześladowania mojej rodziny. Pamiętam, co oznaczało dla mnie otrzymywanie pomocy i solidarność zupełnie obcych ludzi w obronie naszych praw. Przez 14 lat pracy w Fundacji Otwarty Dialog widzę siebie w oczach krewnych represjonowanych politycznie osób, którzy walczą za swoich bliskich, i widzę ich radość po uwolnieniu więźniów politycznych. Głęboko wierzę, że wsparcie i obrona osób pokojowo walczących z autorytarnymi reżimami może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i wygody życia w naszym kruchym świecie. Całe pokolenia oddały swoje życie, poświęcając się sprawie praw ludzi, abyśmy dziś mogli żyć bezpiecznie, w dobrobycie, komforcie i z poczuciem stabilnych praw i wolności, takich jak te w Stanach Zjednoczonych czy Unii Europejskiej. Ale gdy tylko zapominamy o cenie i konieczności ochrony naszych prawy, autorytarne reżimy od razu wykorzystują tę sytuację. A łatwość, z jaką twoje europejskie konto bankowe może stać się bronią do atakowania, porywania i prześladowania wszystkich twoich bliskich, jest tylko jednym z przykładów.”
Jakie uczucia lub wrażenia towarzyszyły Ci podczas Forum Plan ₿ w Lugano?
„Choć może to zabrzmieć poetycko, za każdym razem to wydarzenie daje nam nadzieję na otrzymanie narzędzi do obrony praw człowieka. Na Plan ₿ Forum w Lugano spotykamy bitcoinerów, którzy rozumieją i podzielają nasze zmagania. Nie tylko analizują nasze doświadczenia w celu udoskonalenia swoich technologii, ale również przedstawiają nas swoim kolegom, zespołom, i oferują rozwiązania w zakresie walki z wykluczeniem finansowym. Głównym przykładem jest aplikacja Fedi Obi Nwosu, na którą czekamy z niecierpliwością i którą jesteśmy gotowi testować przy każdej okazji. Ponadto Forum jest platformą, gdzie po raz pierwszy mogliśmy zaprosić parlamentarzystów, którzy od dekady pracują z nami w celu obrony praw człowieka, jak włoski senator Mauro Del Barba, aby wspólnie porozmawiać na temat tego, jak uniknąć nadmiernie rygorystycznego wdrażania przepisów dotyczących aktywów kryptograficznych, w tym wydobywania bitcoinów. Senator jako pierwszy rozpoczął dyskusję na temat wykorzystania bitcoina do obrony praw człowieka i pomocy humanitarnej zarówno na Zgromadzeniu Parlamentarnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (PZ OBWE), jak i w Parlamencie Włoskim. Podejście to pozwoli nam na skuteczniejsze poparcie ujęcia w przepisach w 57 krajach z regionu OECD, w tym w Ameryce Północnej, Europie i Azji, w oparciu o nasze doświadczenia jako obrońców praw człowieka w zakresie wykorzystywania bitcoina do celów humanitarnych i jako narzędzia do przeciwstawiania się międzynarodowym represjom.
Prosimy bitcoinerów o przyłączenie się do naszych wysiłków i pomoc w opracowaniu zaleceń dla 57 państw członkowskich regionu OBWE, zgodnie z deklaracją z Vancouver, która »wzywa państwa należące do OECD do zapewnienia, że mechanizmy przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) nie będą wykorzystywane jako narzędzia do tłumienia sprzeciwu lub wymierzone w obrońców praw człowieka, działaczy antykorupcyjnych, dysydentów zmuszonych do uchodźstwa i społeczności diaspory, mając na uwadze potencjalne niepożądane konsekwencje przepisów AML/CFT ukierunkowanych na zapobieganie i ich skutki uboczne, w tym potencjalnego większego wykluczenia finansowego i dalszego niewłaściwego wykorzystywania powiązanych surowych przepisów, i wzywa je do uwzględnienia tego w swoich przepisach dotyczących korzystania z walut cyfrowych, takich jak bitcoin i stablecoin, w celu obrony praw człowieka i zapewnienia pomocy humanitarnej«”.
Czy istnieją konkretne projekty, które zamierzacie rozwijać w przyszłości i którymi chcielibyście się z nami podzielić?
„Nasze plany krótkoterminowe przewidują zwiększenie możliwości edukowania aktywistów w zakresie korzystania z bitcoina, jako narzędzia związanego z prawami człowieka. Z drugiej strony, pracujemy nad ochroną naszej zdolności do korzystania z bitcoina i portfeli non-custodial przed nadmiernie rygorystycznym wdrażaniem przepisów. Jako prezeska i założycielka Fundacji Otwarty Dialog jestem szczęśliwa, że mogę pracować z twórcami tych technologii, jak i narzędzi służących do ochrony danych i finansowania społecznościowego, aby mogli oni przetestować skuteczność swoich produktów na zaawansowanych użytkownikach, takich jak my. Ich sukces odpowiada naszej ochronie, zatem cieszymy się, że możemy testować nowe aplikacje i dzielić się informacjami zwrotnymi na temat potencjalnych zagrożeń. Z drugiej strony, koordynujemy również Koalicję Budowania Prawdziwej Zmiany (BTC Coalition), globalną sieć obrońców praw człowieka, aktywistów politycznych, entuzjastów bitcoina i dostawców usług kryptograficznych. BTC Coalition popiera to, co zostało już powiedziane, a także włączenie finansowe i informacje na temat roli wydobywania bitcoinów w rozpowszechnianiu energii odnawialnej. Biorąc pod uwagę trwające prace za zamkniętymi drzwiami w UE nad ustawodawstwem i regulacjami dotyczącymi aktywów kryptograficznych, operacji wydobywania bitcoinów, portfeli non-custodial, procesów finansowania społecznościowego i transakcji peer-to-peer, priorytetem naszej kampanii uczyniliśmy włączenie jak największej liczby bitcoinerów, w ramach konstruktywnego dialogu edukacyjnego z instytucjami zaangażowanymi w dyskusję. Uważamy, że kluczowym elementem naszego sukcesu jest poparcie większej transparentności tego procesu (przede wszystkim na etapie opracowania przepisów/zaleceń decydentów politycznych), jak również tych bieżących w organizacjach FATF i OECD.”
Źródło: tio.ch
Inne media: