24 listopada 2022 roku Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska oraz prawniczka i obrończyni praw człowieka Bota Jardemalie wystąpiły w podcaście Daniela Prince’a, autora Choose Life, którego misją jest dzielenie się ze światem prawdziwymi historiami o tym, jak Bitcoin zmienił i ukształtował na zawsze życie wielu ludzi i organizacji.
Po przedstawieniu najważniejszych punktów swojej działalności Lyudmyla i Bota opowiedziały, w jaki sposób zaczęły być prześladowane przez reżimy autorytarne, takie jak Kazachstan, Mołdawia za czasów rządów oligarchy Vladimira Plahotniuca oraz Polska w czasach rządów PiS za obronę praw człowieka i praworządności. Wytłumaczyły także, jak łatwo ich prześladowcom przyszło zniszczenie ich reputacji. “W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest zniszczyć opinię o człowieku. Zwłaszcza w krajach, w których rząd kontroluje wszystko, łącznie z mediami. Ludzie tacy jak my doświadczają międzynarodowych represji, które polegają nie tylko na działaniach przeciwko nam w krajach zachodnich, takich jak śledzenie, porwania czy wnioski o ekstradycję, ale też na oszczerczych kampaniach, które niszczą reputację czy dotychczasowe osiągnięcia” – tłumaczyła Bota Jardemalie.
O międzynarodowych represjach, które dotknęły ją oraz jej Fundację, opowiedziała także szefowa ODF: “W naszym przypadku rządy Kazachstanu, Mołdawii i Polski skoordynowały swoje działania, zainicjowały oszczerczą kampanię, próbowały włączyć w nią inne kraje, jak Turcja czy Azerbejdżan, gdzie też broniliśmy więźniów politycznych, w wyniku czego kampania oszczerstw była prowadzona przeciw nam w 27 językach świata. Zostałam uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w trzech wspomnianych krajach i wyrzucona z terenu Unii Europejskiej” – powiedziała Kozlovska, dodając, że z czasem kolejne kraje UE zaczęły otwierać dla niej granice, uznając zakaz wjazdu na jej teren za umotywowany politycznie, jednak i tak ona sama oraz ODF zostały wykluczone finansowo w samym sercu Europy – Belgii.
Jak podkreśliła Kozlovska, to był moment, gdy zwróciła się w kierunku Bitcoina. “To właśnie dzięki niemu przetrwaliśmy, będąc obiektem ogromnych represji i wykluczenia finansowego. I nie tylko przetrwaliśmy, ale byliśmy w stanie zainicjować reformę regulacji AML/CFT, zwracając uwagę, że problem nie dotyczy tylko mojej organizacji, ale ludzi i NGO-sów z całego świata” – powiedziała.
Rozmówczynie podały wiele przykładów ze swojej działalności, kiedy obecne regulacje AML/CFT były nadużywane przez kraje autorytarne, choćby ze względu na ich dostęp do danych osobistych udzielanych im przez banki. “Autorytarne rządy mogą nie tylko zdobywać dokładne informacje o miejscu pobytu czy wydatkach kontrolowanych osób, ale też zamknąć ich rachunki bankowe w 5 minut” – zauważa Bota Jardemalie, podkreślając, jak ważne jest opracowanie regulacji, które chroniłyby NGO-sy przed stosowaniem wobec nich tych samych przepisów, co wobec przestępców i terrorystów.
Podczas podcastu Lyudmyla i Bota poruszyły także kwestię niezrozumienia przez regulatorów bezpodstawności oskarżania Bitcoina o bycie zagrożeniem dla środowiska czy bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie Parlament Europejski, Komisja Europejska i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) są w trakcie opracowywania podstaw do zakazania PoW “w sposób mający globalny wpływ” jako “mechanizmu marnującego energię” lub “szkodliwego dla środowiska”. Jednym z celów organów UE, w szczególności Europejskiego Banku Centralnego (EBC), dla takiego podejścia jest wykorzystanie “narzędzia politycznego, które zniechęca do inwestowania w takie aktywa od samego początku i zapobiega narastaniu ryzyka przejściowego poprzez aktywa kryptograficzne w systemie bankowym” do 2025 roku. “My, jako ODF, obawiamy się, że taka polityka wpłynie bezpośrednio zarówno na nas, jak i na branżę Bitcoin, z której usług korzystamy my i inni aktywiści. Dlatego chcemy edukować na temat roli wydobywania bitcoinów jako instrumentu ułatwiającego wdrażanie odnawialnych źródeł energii” – powiedziała Kozlovska.
Jednym z elementów reformy zaproponowanej przez Koalicję BTC, której członkiniami są rozmówczynie Daniela Prince’a, jest “Defend PoW: Submission to ESMA“, który niebawem zostanie przestawiony Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Dokument ten zawierać będzie zestaw wskazówek, które pomogą ukształtować nadchodzące regulacje dotyczące korzystania z kryptoaktywów zgodnie z prawem.
Dlaczego reforma obecnej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy jest tak potrzebna? Zachęcamy do obejrzenia całego podcastu:
Zobacz również:
- Dlaczego należy chronić obrońców praw człowieka przed nadużyciami AML/CFT przez władze autorytarne? (11.12.2023)
- “Przepisy AML/CFT to otwarte drzwi do nadużyć” – Lyudmyla Kozlovska na Globalnej Konferencji FATF (29.09.2023)
- TABConf2023: Bitcoin jako narzędzie przeciw transnarodowym prześladowaniom (25.09.2023)
- Dlaczego regulacje AML/CFT nie są rozwiązaniem? Tłumaczy Lyudmyla Kozlovska podczas BTC Prague 2023 (11.07.2023)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)
W mediach: