7 listopada 2022 roku Human Rights Foundation wraz ze spółką Block, Inc. zorganizowała wydarzenie online w ramach kampanii “Currency of Freedom“. Kampania miała na celu przeprowadzenie rozmów z obrońcami praw człowieka i aktywistami z różnych krajów świata, którzy podzielili się swoimi historiami o tym, dlaczego zdecydowali się na wykorzystywanie Bitcoina w swojej działalności humanitarnej.
Ukrainę i Polskę reprezentowała Prezeska Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska, która opowiedziała, w jaki sposób Bitcoin pomaga jej wspierać prawa człowieka, praworządność i demokrację, a także sprawnie organizować pomoc humanitarną. Rozmowę poprowadził lider operacji kryptowalutowych w Cash App, Laurence Aderemi.
Po krótkim przestawieniu działalności ODF w sferze obrony praw człowieka i demokracji, Lyudmyla Kozlovska opowiedziała o drodze, jaką przebyła ona sama oraz Fundacja, by zdecydować się na wykorzystanie Bitcoina do realizacji swojej misji. “W 2017 r. zajęliśmy stanowisko w obronie praworządności w Polsce. Spotkaliśmy się przez to z kampanią nękania i dezinformacji, prowadzoną przez polski rząd wraz z reżimami Kazachstanu i Mołdawii za czasów Plahotniuca, które wówczas krytykowaliśmy. Polski rząd zaaranżował liczne próby zamknięcia lub sparaliżowania naszej Fundacji i zorganizował oszczerczą kampanię PR przeciwko nam zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej” – tłumaczyła.
Szefowa ODF podkreśliła, że z finansowym wykluczeniem spotkała się w samym sercu Europy – demokratycznej Belgii. Fundacja została uznana za klienta wysokiego ryzyka, co w rezultacie doprowadziło do zamknięcia rachunków bankowych ODF oraz kont osobistych jej kierownictwa. “To była całkowity paraliż naszej działalności. Właśnie wtedy Bitcoin okazał się naszym ratunkiem” – dodała.
Zdaniem Kozlovskiej o tej kryptowalucie śmiało można także powiedzieć, że ratuje ludzkie życia. Jako przykład podała sytuację z lutego 2022 roku, kiedy to dzięki szybkości transakcji Fundacja mogła zakupić i przekazać do Ukrainy setki jednostek sprzętu ratującego życie żołnierzy już po dwóch dniach od wtargnięcia rosyjskich wojsk. “Europejski i międzynarodowy system finansowy w tych pierwszych dniach był sparaliżowany; nie wiedziano, jak dokonywać transakcji z Ukrainą. Dlatego lubię powtarzać, że Ukrainę ratują przede wszystkim jej odważni obrońcy, ale też i Bitcoin” – podkreśliła.
Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy:
Czytaj również:
- Dlaczego należy chronić obrońców praw człowieka przed nadużyciami AML/CFT przez władze autorytarne? (11.12.2023)
- Konferencja “Bitcoin bez granic” – jak walczyć z wykluczeniem finansowym na całym świecie? (15.10.2023)
- Jak bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.10.2023)
- Bitcoin to podstawa wolności – panel dyskusyjny na konferencji BTC Prague (8.06.2023)
- Jak Bitcoin wspiera Ukrainę? Wyjaśnia Lyudmyla Kozlovska na konferencji CoinDesk Consensus 2023 (29.04.2023)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)