8 grudnia 2023 roku Prezes Fundacji Otwarty Dialog uczestniczyła w panelu dyskusyjnym “Regulation as an Opportunity” w ramach szczytu “Digital Finance” w Brukseli. Lyudmyla Kozlovska wygłosiła przemówienie, w którym przedstawiła konsekwencje nadużywania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W wydarzeniu, moderowanym przez dziennikarza Jimmiego Franklina oraz Toona Vanagta, dyrektora generalnego data.be, dyskutowali:
Pobierz prezentację- Kevin Johnson – szef Centrum Kompetencyjnego Innowacji w Grupie Euroclear;
- Nadia Manzari – prawniczka, założycielka i wspólniczka MANZARI LEGAL, luksemburskiej kancelarii prawnej zajmującej się prawem technologicznym, usługami finansowymi, FinTech, AML/CTF, regulacjami, zgodnością i innowacjami;
- Yann Ranchère – szef “Revenue at Ondorse”;
- An Swalens – dyrektorka ds. IT Narodowego Banku Belgii (NBB);
- Bo Gao – założycielka i dyrektorka zarządzająca AI Club Asia.
Zanim jednak paneliści zaczęli rozmawiać o ich spojrzeniu na regulacje AML/CTF jak na szansę poszerzające możliwości biznesowe i społeczne, głos zabrała m.in. Lyudmyla Kozlovska, przedstawając konsekwencje nadużywania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W swoim wystąpieniu wyjaśniła, dlaczego ona i inni aktywiści używają Bitcoina, aby przeciwstawić się ponadnarodowym represjom i wykluczeniu finansowemu przez autorytarne reżimy oraz dlaczego Bitcoin stał się kluczowym instrumentem finansowym, z którego mogą korzystać aktywiści.
“Zostałam wykluczona finansowo w samym sercu Europy, w Brukseli, po tym, jak trzy nieliberalne państwa nadużyły przepisów AML/CFT i wykorzystały moje dane bankowe przeciwko mnie, mojej rodzinie i wszystkim osobom wokół naszej organizacji‘ – powiedziała, tłumacząc następnie: “Od 2017 roku, po bezprecedensowym naruszeniu praworządności w Polsce, Fundacja Otwarty Dialog zaczęła przedstawiać na forum międzynarodowym i w instytucjach UE prześladowanych politycznie sędziów i prawników, działaczy. Rok później, aby zmusić mnie do zaprzestania pracy na rzecz praw człowieka, służby polskiego rządu PiS bezpodstawnie ogłosił, że stanowię zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego państwa, pracując dla elit Sorosa Rosji, Brukseli i Niemiec. Polska powtarzała w ten sposób mołdawską i kazachstańską dezinformację przeciwko mnie. Zostałam wydalona z terenu UE i pozwolono mi wrócić dopiero po międzynarodowym skandalu związanym z nadużyciem Systemu Informacyjnego Schengen i przepisów AML/CFT. Do dziś Polska nie podzieliła się z innymi państwami powodami, przez które postawiono mi te wszystkie oskarżenia“.
Jak podkreśliła szefowa ODF, nadużycie przepisów AML/CFT w celu wykluczenia finansowego w jej przypadku okazało się jednym z najbardziej drastycznych wspólnych posunięć nieliberalnych reżimów Polski, Mołdawii i Kazachstanu. Przywołała też sprawę prześladowania kazachskiej prawniczki i obrończyni praw człowieka Boty Jardemalie, która obecnie, podobnie jak Lyudmyla Kozlovska, mieszka w Belgii. Dzięki dostępowi do jej danych bankowych kazachski reżim odnalazł i schwytał jako zakładnika politycznego jej brata, torturował i więził przez 7,5 roku. Dodatkowo, w Belgii skazano 3 osoby za próbę porwania samej Boty.
“Dlatego zaczęliśmy używać Bitcoina jako narzędzia służącego prawom człowieka, aby stawić czoła transnarodowym represjom. Zebraliśmy zeznania innych ofiar nadużyć przepisów AML/CFT, udaliśmy się do instytucji UE i zadaliśmy im pytanie: czy kiedykolwiek widzieliście osoby zajmujące się praniem pieniędzy, ekstremistami, terrorystami lub zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego? A zatem to my, aktywiści i obrońcy praw człowieka z całego świata, my jesteśmy wykluczeni finansowo z powodu nadużyć przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” – powiedziała.
Kozlovska zaleciła uwzględnienie w przepisach AML/CFT sposobu, w jaki obrońcy praw człowieka wykorzystują Bitcoin, by przeciwstawić się transnarodowym represjom. W przeciwnym razie dane aktywistów będą udostępniane dyktatorom tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych instytucji finansowych.
“Wzywamy do większej przejrzystości prac regulacyjnych FATF: społeczeństwo obywatelskie i przedstawiciele branży powinni mieć możliwość uczestniczenia w procesie legislacyjnym w celu złagodzenia niezamierzonych konsekwencji lub nadużyć przez dyktatorów tak ważnych mechanizmów, jak przepisy AML/CTF” – zaapelowała Prezes ODF.
Czytaj również:
- Co jest nie tak z obecną ustawą AML/CFT i w jaki sposób jest ona wykorzystywana przeciwko NGO-som? (24.11.2023)
- Konferencja “Bitcoin bez granic” – jak walczyć z wykluczeniem finansowym na całym świecie? (15.10.2023)
- TABConf2023: Bitcoin jako narzędzie przeciw transnarodowym prześladowaniom (25.09.2023)
- Dlaczego regulacje AML/CFT nie są rozwiązaniem? Tłumaczy Lyudmyla Kozlovska podczas BTC Prague 2023 (11.07.2023)
- Bitcoin to podstawa wolności – panel dyskusyjny na konferencji BTC Prague (8.06.2023)
- Jak Bitcoin wspiera Ukrainę? Wyjaśnia Lyudmyla Kozlovska na konferencji CoinDesk Consensus 2023 (29.04.2023)
- Jak bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.03.2023)
- Waluta wolności: Lyudmyla Kozlovska w rozmowie z Laurencem Aderemim (10.11.2022)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)