Na początku czerwca 2023 roku Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska moderowała panel dyskusyjny “Bitcoin Is Justice” podczas corocznej konferencji “BTC Prague” – najważniejszego w Europie wydarzenia dotyczącego Bitcoina. Paneliści podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wykluczeniem finansowym oraz podawali przykłady tego, jak Bitcoin pomaga walczyć z opresyjnymi reżimami i ratować życie.
W dyskusji wzięli udział:
- Andriy Khavryuchenko – ukraiński programista, współzałożyciel Stampsdaq LCC;
- Farida Nabourema – dyrektor wykonawcza Ligi Obywatelskiej Togo;
Farida, która jest działaczką na rzecz demokracji i praw człowieka oraz jedną z najbardziej szczerych zwolenniczek Bitcoina na kontynencie afrykańskim, głęboko wierzy, że Bitcoin może wzmocnić sprawiedliwość społeczną i ruch oporu obywatelskiego na całym świecie, aby oprzeć się autorytaryzmowi i uwolnić się od kolonializmu monetarnego.
“Szukałam narzędzia, które pomogłoby w moim kraju, Togo, przeciwstawić się rządowemu nadzorowi sposobu, w jaki aktywiści i przywódcy opozycji otrzymywali pieniądze na swoje działania. Nadzór w konsekwencji doprowadził do konfiskaty środków, aby uniemożliwić funkcjonowanie przeciwnikom rządu. Trwało to całe dziesięciolecia. Wówczas natknęłam się na Bitcoina” – opowiadała, dodając: “Według mnie Bitcoin ma charakter polityczny i jest narzędziem ułatwiającym przestrzeganie praw człowieka poprzez uwalnianie ludzi od nieuczciwych i wyzyskujących systemów monetarnych. Uważam, że niezależność monetarna jest początkiem wielu walk politycznych, a system, który zapewnia ludziom możliwość przenoszenia pieniędzy bez ingerencji rządu, jest podstawą wolności“.
Andriy Khavryuchenko, entuzjasta Bitcoina, doświadczony programista i założyciel kilku udanych startupów, stworzył pierwszą w pełni rozproszoną firmę IT, gdy uważano to za niemożliwe. Podczas dyskusji podzielił się swoim doświadczeniem związanym z wykluczeniem finansowym Ukraińców po inwazji Rosji:
“Gdy rozpoczęła się wojna, wszystkie terminale kart płatniczych w mojej miejscowości przestały działać, a ludzie zostali skazani na gotówkę. Nie da się kupować pomocy humanitarnej czy sprzętu medycznego na linię frontu tylko gotówką, więc musieliśmy się oprzeć na Bitcoinie, bo umożliwia on dokonywanie transakcji 24 na dobę 7 dni w tygodniu, a pomoc była potrzebna natychmiast” – tłumaczył.
Khavryuchenko podał też przykład sprzed dwóch dni, kiedy Rosjanie wysadzili tamę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, powodując wielką powódź w okolicach dolnej części Dniepru i tym samym katastrofę ekologiczną i humanitarną. Szybkość działań była więc kluczowa dla organizacji niosących pomoc. Jego słowa potwierdziła szefowa Fundacji Otwarty Dialog, która, dzięki wykorzystaniu Bitcoina była w stanie dostarczyć do Ukrainy duże ilości sprzętu ochronnego i medycznego już po dwóch dniach od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji.
Zachęcamy do obejrzenia całego panelu:
Czytaj również:
- Konferencja “Bitcoin bez granic” – jak walczyć z wykluczeniem finansowym na całym świecie? (15.10.2023)
- Jak Bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.10.2023)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)
Zdjęcie u góry: BTCPrague/YouTube