Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska wzięła udział w konferencji “Bitcoin Amsterdam”, która odbyła się w dniach 12-14 października 2023 roku. W panelu “Bitcoin bez granic” podzieliła się swoją historią o tym, jak Bitcoin pozwolił jej walczyć o prawa człowieka, pomagać Ukrainie w czasie wojny czy uporać się z wykluczeniem finansowym, które dotknęło naszą Fundację.
W panelu, moderowanym przez Obiego Nwosu, b. dyrektora generalnego Coinfloor – regulowanej giełdy Bitcoinów w Wielkiej Brytanii i Europie, udział wzięli także Yaroslav Likhachevskyi, współzałożyciel platformy New Belarus i Fundacji Bysol, Anna Chekhovich – dyrektor finansowa Fundacji Antykorupcyjnej Alexeya Navalnego (FBK) z Rosji oraz prawniczka i obrończyni praw człowieka w Kazachstanie Bota Jardemalie.
Prezes ODF, która zabrała głos jako pierwsza, opowiedziała o działaniach i współpracy rządów Polski, Kazachstanu i Mołdawii w erze Vladimira Plahotniuka, mających na celu zdyskredytowania jej oraz Fundacji i odebrania jej narzędzi do walki o prawa człowieka czy praworządność w państwach fasadowej demokracji. Po odebraniu tych narzędzi z pomocą przyszedł Bitcoin:
“W moim przypadku Bitcoin służy do ratowania życia w Ukrainie, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji w lutym 2022, kiedy to już drugiego dnia byliśmy w stanie wysłać Ukraińcom 100 kamizelek kuloodpornych i hełmów oraz setki zestawów medycznych. To wszystko dlatego, że byliśmy w stanie zorganizować zbiórkę środków dzięki Bitcoinowi. Dla nas to nie tylko waluta, ale narzędzie, które pomaga ratować życie. I jestem wdzięczna każdemu, kto uczynił to możliwym do zrealizowania” – podkreśliła Lyudmyla Kozlovska.
Na panelu swoją historię przedstawił również Yaroslav Likhachevskyi, który od momentu wybuchu antyrządowych i antyprezydenckich protestow na Białorusi w 2020 roku zaczął z innymi działaczami budować cyfrowe narzędzia wspierające społeczeństwo obywatelskie i demokratyzację kraju.
“We współpracy z białoruskim ruchem prodemokratycznym podjęliśmy się misji stworzenia białoruskiej gospodarki na uchodźstwie, której kolejnym celem jest ustanowienie demokratycznego rządu na Białorusi. Bitcoin jest w szczególności wykorzystywany do dostarczania pomocy humanitarnej na Białoruś i wspierania prodemokratycznych i antyrosyjskich aktywistów w terenie. Digital Belarus to platforma, która pomaga budować koneksje i znajdować sponsorów dla naszych inicjatyw. W tym czasie na platformie pojawiły się zbiórki pieniędzy na kampanie i fundraiserzy wspierający osoby poszkodowane przez reżim Aleksandra Lukashenki” – powiedział.
Następnie głos zabrała dyrektor finansowa Fundacji Antykorupcyjnej Alexeya Navalnego Anna Chekhovich. Fundacja, będąca na celowniku reżimu Putina, stopniowo traciła dostęp do instytucji finansowych. FBK używa Bitcoina od 2015 roku, aby pomóc przezwyciężyć represje finansowe. W tym czasie rosyjski rząd zaczął blokować konta bankowe różnych fundacji, nawet tych bardzo luźno powiązanych z FBK. Alexei Navalny i jego rodzina również mieli zamrożone konta osobiste, podobnie jak wiele osób, które pracowały w zespole jego fundacji. Bitcoin dał im narzędzie finansowe poza zasięgiem reżimu Vladimira Putina.
Kazachska prawniczka i obrończyni praw człowieka Bota Jardemalie, która w 2013 r. otrzymała azyl polityczny w Belgii ze względu na nadzwyczajne ryzyko represji ze strony Kazachstanu za jej pracę prawniczą przeciwko reżimowi, również podzieliła się swoją historią:
“Przez lata byłam prześladowana przez mój kraj, Kazachstan, za moją pracę prawniczą na rzecz politycznych ofiar tamtejszego reżimu. Udzielałam porad i wsparcia członkom demokratycznej opozycji, działaczom politycznym i niezależnym mediom Kazachstanu. Pomimo azylu politycznego, nawet w Belgii groziło mi niebezpieczeństwo. Na wniosek Kazachstanu, w 2013 r. INTERPOL opublikował Czerwone Zawiadomienie, aby aresztować mnie pod sfabrykowanymi zarzutami defraudacji w banku BTA w Kazachstanie. Później INTERPOL anulował tę czerwoną notę z powodu nieprzestrzegania zasad przeciwko politycznym nadużyciom. Reżim Kazachstanu dwukrotnie próbował dokonać ekstradycji z Belgii bezskutecznie. Belgia odrzuciła te wnioski o ekstradycję. Kazachstan bardzo starał się uniemożliwić mi wykonywanie mojej pracy“.
Obecnie reżim Kazachstanu prześladuje Jardemalie za rzekome pranie pieniędzy na terytorium Belgii, nadużywając przepisów AML/CFT i czyniąc z nich tym samym kolejnym narzędziem ponadnarodowych represji.
Dlatego, jak podkreśliła Lyudmyla Kozlovska, regulacje AML/CFT są niezwykle ważne, bo aktywiści domagają się w tej sferze istotnych zmian. “Skontaktowaliśmy się z ponad 100 regulatorami w całej Europie, wyjaśniając, że używamy Bitcoina do celów humanitarnych i praw człowieka i potrzebujemy „banku ostatniej instancji”. Oznacza to, że nasze działania są legalne. Jeśli spojrzeć na postanowienia przyjętego sprawozdania dotyczącego przepisów AML/CFT, można zobaczyć, że organizacje pozarządowe, aktywiści i wszystkie podmioty korzystające z kryptoaktywów będą miały „bank ostatniej instancji”“.
Zachęcamy do obejrzenia całego panelu:
Zobacz również:
Zdjęcie główne: Bitcoin Magazine/YouTube